Answer:
Its C
Step-by-step explanation:
It is 6 because there are 6 dots on the outer circle and those are the valence electrons. Also I just did it on Edge. Hope this helps.
Answer:
The price of a drink = $4
The price of a bag of popcorn = $5.5
Step-by-step explanation:
Let p represent popcorn and d represent drink
<u>Harper bought 10 bags of popcorn and 6 drinks and paid $79 ➡ 10p + 6d = $79</u>
<em>Damian bought 3 bags of popcorn and 5 drinks and paid $36.50 ➡ 3p + 5d = $36.50</em>
Now multiply first equation by -3 and second equation by 10
-3 × (10p + 6d) = $79 ➡ -30p - 18d = -$237
10 × (3p + 5d) = $36.50 ➡ 30p + 50d = $365
Now add the new equationd
30p + 50d -30p - 18d = $365 - $237 (-30p will eliminate 30p)
32d = $128 divide both sides of the equation by 32
32 ÷ 32d = 32 ÷ $128 ➡ d = 4
If d = 4 that means a drink costs $4 we can use this information to find the price of a bag of popcorn
3p + 5d = $36.50 (replace d with 4)
3p + 4×5 = $36.50
3p + 20 = $36.50
3p = $36.50 - 20
3p = 16.50 divide both sides by 3
p = $5.5
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:
This is increasing function
The first option is correct
<em>See attached graph for reference</em>
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294
Answer: 
Step-by-step explanation:
According to the given information, we have
Sample size : n= 50


Since population standard deviation is unknown, so we use t-test.
Critical value for 95 percent confidence interval :

Confidence interval : 

Required 95% confidence interval : 