Step-by-step explanation:
We have,
Height of cone, h = 12.7 m
Circumference of base, C = 18.9 m
The base of a circular cone is circular. The circumference of circle is given by :

r is radius

The volume of a right circular cone is given by the formula as :


Answer:
The Answer is B
Step-by-step explanation:
Edgenuity ;)
The average price of such a house is
(97.86/ft²)×(1400 ft²) = 97.86×1400 = 137,004
Answer:
5
Step-by-step explanation:
He can buy 5 boxes of light bulbs..
20 x 5= 100
He only has 120 to spend - the shipping = 110
He can't get another box of lightbulbs. Therefor he can only buy 5!
Answer:
75.
Step-by-step explanation:
If the mean is 75 miles per gallon and the standard deviation is of 10 miles per gallon, it means that most values will fall between 65 and 85 miles.
The percentile 50 falls in the middle of this range, therefore, the value that represents the 50th percentile will be:
(65 +85) / 2 = 150 / 2 = 75.