Answer:
D.
On a coordinate plane, 5 points are plotted. The points are (1, 3), (2, 6), (3, 12), (4, 24), (5, 48).
Step-by-step explanation:
f(x) = 3 × 2^(x - 1)
x = 1, f(x) = 3 × 2^0 = 3
We know, acceleration = change in speed / time
a = (3.5 - 3.1) / 15
a = 0.4 / 15
a = 0.026 m/s²
In short, Your Answer would be: 0.026 m/s²
Hope this helps!
Answer:
y = ± 
Step-by-step explanation:
Given
x = a - 2by² ( subtract a from both sides )
x - a = - 2by² ( multiply through by - 1 to clear the leading negative )
a - x = 2by² ( divide both sides by 2b )
= y² ( take the square root of both sides )
y = ± 
36/4 = 9 per hat
56/7 = 8 per hat
no, they are not equivalent
The formula for determining the distance of the focus from the vertex is as follows,
f = x² / 4a
where f is focus, x is the radius (half the value of diameter), and a is the depth. Substituting the known values to the given equation,
f = (30/2 mm)² / (4)(5 mm)
f = 11.25 mm
<em>ANSWER: 11.25 mm</em>