Answer: 0.46, 0.056, the distribution is approximately normal
Step-by-step explanation: The shape is approximately normal since the expected number of successes equals 36.8 and the expected number of failures equals 43.2 are both larger than 10
Answer:
a = 5 and b = 12
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find angle B</u>
<em>Angle C = 90°</em>
<em>Angle A = 22.6°</em>
<em>Angle B = B</em>
<em>All angles in a triangle are equal to 180°.</em>
Angle A + Angle B + Angle C = 180°
22.6 + 90 + B = 180°
B = 180 - 112.6
B = 67.4°
<u>Step 2: Find the value of side AC 'b'</u>
<em>Hypotenuse = 13</em>
<em>Adjacent = b</em>
<em>Angle A = 22.6°</em>
Cos (Angle) = Adjacent/Hypotenuse
Cos (22.6) = b/13
b = 12
<u>Step 3: Find the value of side CB 'a'</u>
<em>Hypotenuse = 13</em>
<em>Opposite = a</em>
<em>Angle A = 22.6°</em>
Sin (angle) = Opposite/Hypotenuse
Sin (22.6°) = a/13
a = 4.99 rounded off to 5
Therefore, the value of a=5 and b=12.
!!
300 - 2x = 146, where x is the number
Subtract 300 from both sides.
-2x = -154
Divide both sides by -2.
x = 77
22% liked neither.
Step-by-step explanation:
Given,
64% liked pop music.
52% liked rap music.
38% liked both type of music.
To find out the percentage of those liked neither.
Now,
Let, total number of student = 100
Number of students liked pop = 64
Number of students liked rap = 52
Number of students liked both = 38
So,
Number of students who liked only pop = 64-38 = 26
Number of students who liked only rap = 52-38 = 14
Hence,
Number of students who liked neither = 100 - (26+14+38) = 22
22% liked neither.