Answer:
Not change
Explanation:
In the long run we expect firms to earn zero profits. With competitive markets for both inputs and output, and with constant returns to scale, a doubling of all inputs would lead to twice as much output, twice as much revenue, and twice as much cost.
Answer:
(a) 3 pounds of shrimp
(b) 5 pounds of shrimp
Explanation:
Opportunity costs refers to the costs or benefits that are foregone to select some other alternative.
Vietnam can produce 180,000 pounds of shrimp or 60,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 180,000 ÷ 60,000
= 3 pounds of shrimp
Ecuador can produce 130,000 pounds of shrimp or 26,000 pounds of rice in a year:
Opportunity cost of producing one pound of rice = 130,000 ÷ 26,000
= 5 pounds of shrimp
Therefore,
According to the principle of comparative advantage, the Vietnam has a comparative advantage in producing rice because it has a opportunity cost of producing rice than Ecuador.
[ Answer ]

[ Explanation ]
Brisket - Cut from breast or lower chest. Brisket comes from a cow or veal
Brisket is ideal for smoking because of its high fat content. When smoking meat, if the meat does not have lots of fat and is thing, the smoking process can dry out the meat. With brisket, the meat is very fat, causing the meat not to dry out and getting a tender juicy flavor.
When lighting a campfire or barbecue, you may notice lots of smoke. The smoke may affect your breathing, make you thirsty, or dry you out. This is the same affect of the meats. The smoke provides lots more flavor for the meat, and dries it out, if there is not enough fat on the meat.
![\boxed{[ \ Eclipsed \ ]}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cboxed%7B%5B%20%5C%20Eclipsed%20%5C%20%5D%7D)
Answer:
e. DEBIT to Accounts Receivable $44,000
Explanation:
The accrual journal entry to record the sale involves a debit to the accounts receivable account and a credit to sales revenue;
Income 44000
Costing 23000
e. DEBIT to Accounts Receivable $44,000
Answer: how much butter she buys at each price point.
Explanation: The demand curve shows how much a person chooses to buy at different prices. In order to graph the curve, we need to know how much butter Jenna buys when it costs $1, $1.50, and $1.75.