Answer:
Total number of T-shirts= 200
Cost per T-shirt (without shipping ) = $2.80
Shipping cost per t-shirt ; 5% of a T-shirt = 0.05 *2.80 = $0.14
Total cost of T-shirt (shipping included) = 2.80 +0.14 = $2.94
Markup = 150% of total cost = 1.50 * 2.94 = $4.41
To get the price at which Michelle will sell each T-shirt , add total cost to the markup; 2.94 +4.41 = 7.35.
Therefore, selling price will be $7.35
First, we define variables:
x: small hat
y: medium hat
z: large hat
We now write the system of equations:
x + y + z = 47
5.50x + 6y + 7z = 302
-3x + y = 0
We can write the system in matrix form as:
Ax = b
Where,
A = [1 1 1; 5.50 6 7; -3 1 0]
b = [47; 302; 0]
x = [x; y ; z]
Solving the system we have:
x = 6
y = 18
z = 23
Answer:
the coach did purchase 23 large hats
d. 23
8,000,000 pennies equals $80,000. 1/.05=20
20 x $80,000=$1,600,000 more that the bank was able to lend
☺☺☺☺
Answer:



Step-by-step explanation:
Given


Solving (a): The mean
Mean is calculated as:

This gives:



Solving (b): The median
Sort the data in ascending order:


The median is:



The 8th item on the sorted dataset is 7; So:

Solving (c): The mode

Because it has a frequency of 3 (more than any other element of the dataset).
Hey mark me brainlest but ur answer is 27/45
Bess ur day.