answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
2 years ago
6

Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for $0.90

a 9 oz box of rice $1.25
Mathematics
1 answer:
Nuetrik [128]2 years ago
3 0
Divide 2.42$ by 16oz=.15125
Divide 1.93$ by 12oz=.1608333333
Divide 0.90$ by 6oz=.15
Divide 1.25$ by 9oz=.1388888889
So the cheapest per ounce would be the 9oz box of rice for $1.25
You might be interested in
If JK LM , which statement is true ?
siniylev [52]
The answer to this question would be: B. JK and LM meet at a right angle.

The reversed T symbol in this question means "perpendicular". That means the JK and LM line have 90-degree angle difference. A straight angle is 180 degree and right angle mean 90 degrees.
A perpendicular line should be in the same plane and intersect each other.
6 0
2 years ago
The selling price of a chair is N14 000. The trader gives a 25% discount for cash. What is the cash price?
True [87]

Answer:N10500

Step-by-step explanation:

10%of 14000=1400

20%=1400x2=2800

5%=1400 divided by 2=700

25%=2800+700=3500

14000-3500=10500

hope this helps

5 0
2 years ago
Chevy has some yarn that he wants to use to make hats and scarves. Each hat uses 0.2 kilograms of yarn a
professor190 [17]

Answer:

h + s = 15

2h + s = 20

Step-by-step explanation:

Let the number of hats Chevy made = h

Let the number of scarves made by Chevy = s

From the statement of the question, " Chevy made a total number of 15 items"

Equation will be  h + s = 15

Amount of yarn used to make one hat = 0.2 kilograms

So amount of yarn used to make "h"hats = 0.2h kilograms

Similarly Amount of yarn used to make one scarf = 0.1 kilograms

So amount of yarn used to make "h" scarves = 0.1s kilograms

Another statement states " Chevy wants to use 2 kilograms of yarn to make these items".

Equation for this statement will be,

0.2h + 0.1s = 2

OR 2h + s = 20 [By multiplying the equation by 10]

Therefore, system of the equations will be

h + s = 15

2h + s = 20

8 0
1 year ago
Theresa has hired Chuck and Diana to paint a fence. Diana can paint 150 fence posts in the same time it takes Chuck to paint 130
Alenkasestr [34]

Answer: Chuck can paint 65 posts per hour.

Step-by-step explanation:

The data we have here is:

Diana can paint 150 fence posts in a time T

Chuck can pint 130 fence posts in a time T.

In one hour, Diana can paint 10 more fence posts than Chuck.

If D is the hourly rate of Daian, and C is the hourly rate for Chuck, we have:

D = 150/T

C = 130/T

D = C + 10

we can replace the last equation in the first one and geT:

C + 10 =150/T

C = 130/T

Now we can replace the bottom equation in the above one:

130/T + 10 = 150/T

10 = 150/T - 130/T =  20/T

T*10 = 20

T = 20/10 = 2

So T is 2 hours, then whe have:

D = 150post/2hours = 75 posts per hour.

C = 130 posts/2hours = 65 posts per hour.

4 0
1 year ago
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used. Match each equation with the operation yo
Tanzania [10]

The quadratic equations and their solutions are;

9 ± √33 /4 = 2x² - 9x + 6.

4 ± √6 /2 = 2x² - 8x + 5.

9 ± √89 /4 = 2x² - 9x - 1.

4 ± √22 /2 = 2x² - 8x - 3.

Explanation:

Any quadratic equation of the form, ax² + bx + c = 0 can be solved using the formula x = -b ± √b² - 4ac / 2a. Here a, b, and c are the coefficients of the x², x, and the numeric term respectively.

We have to solve all of the five equations to be able to match the equations with their solutions.

2x² - 8x + 5, here a = 2, b = -8, c = 5.                                                  x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-8) ± √(-8)² - 4(2)(5) / 2(2) = 8 ± √64 - 40/4.     24 can also be written as 4 × 6 and √4 = 2. So                                                                                     x = 8 ± 2√6 / 2×2= 4±√6/2.

2x² - 10x + 3, here a = 2, b = -10, c = 3.                                                   x =-b ± √b² - 4ac / 2a =-(-10) ± √(-10)² - 4(2)(3) / 2(4) = 10 ± √100 + 24/4. 124 can also be written as 4 × 31 and √4 = 2. So                                                                              x = 10 ± 2√31 / 2×2 = 5 ± √31 /2.

2x² - 8x - 3, here a = 2, b = -8, c = -3.                                                    x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-8) ± √(-8)² - 4(2)(-3) / 2(2) = 8 ± √64 + 24/4.     88 can also be written as 4 × 22 and √4 = 2. So                                                                             x = 8 ± 2√22 / 2×2 = 4± √22/2.

2x² - 9x - 1, here a = 2, b = -9, c = -1.                                                     x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-9) ± √(-9)² - 4(2)(-1) / 2(2) = 9 ± √81 + 8/4.                                          x = 9 ± √89 / 4.

2x² - 9x + 6, here a = 2, b = -9, c = 6.                                                    x = -b ± √b² - 4ac / 2a = -(-9) ± √(-9)² - 4(2)(6) / 2(2) = 9 ± √81 - 48/4.                                                                             x = 9 ± √33 / 4

To match we solve the monomials.

1. -15u^3 + 5u^3

Adding

-15u^3 + 5u^3=-10u^3

2.  10u^3 +(-5u^3)

Adding

10u^3-5u^3=5u^3

3. 10u^3 + 5u^3

Adding

10u^3 + 5u^3=15u^3

4.  5u^3+ (-10u^3)

Adding

5u^3-10u^3 =-5u^3

Two separate ways to find the answers.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The standard form of the equation that represents the number of quarters, q, and the number of dimes, d, that austin has in his
    7·2 answers
  • A group of astronomers observed light coming from a star located a distance of 331,000,000,000,000,000,000,000,000 light-years f
    7·2 answers
  • If 2x=5, 3y=4 and 4z=3 what is the value of 24xyz
    6·2 answers
  • Stan's cookie recipe makes 242424 cookies and calls for exactly 384384384 sprinkles. He is wondering how many sprinkles (p)(p)le
    6·1 answer
  • Which represents the solution set to the inequality 5.1(3 + 2.2x) > –14.25 – 6(1.7x + 4)? x < –2.5 x > 2.5 (–2.5, ∞) (–
    6·2 answers
  • Thirty-five sophomores, 69 juniors and 24 seniors are randomly selected from 461 sophomores, 328 juniors and 558 seniors at a ce
    14·1 answer
  • HURRY UP!!!Right triangle QRS is pictured below.
    9·2 answers
  • Melanie is very concerned with avoiding late fees. The table shows her choices for paying her bills. Method Bill Payment Methods
    5·2 answers
  • If 25^x+1 = 125/5^x find the value of x
    12·1 answer
  • Is ½y=1 a linear equation ​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!