Answer: Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Let A be the event of getting a faulty switch.
Let B be the event of getting a defective cord.
Here, P(A∪B) = 4% = 0.04
P(A∩B) = 0.1% = 0.001
P(A) = 2.5% = 0.025
We need to find P(B):
As we know that

Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Answer:
The rate of depreciation is 50%
Step-by-step explanation:
We are given
a car is depreciated in four years
so, depreciation in 1 year is

the rate of depreciation using twice the straight-line rate
so, we will multiply by 2 and then we can find rate of depreciation
so, rate of depreciation is

%
In this item, we let x be the number of corns and Y represent soybeans. The sum of these variables is 400. This is represented by the equation,
x + y = 400
The amount that needs to be earn by Tony is then represented by,
200x + 300y ≥ $60,000