answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alecsey [184]
2 years ago
13

If i can die for my country i should be able to buy a beer employs what type of logic?

Business
2 answers:
ivann1987 [24]2 years ago
8 0

This logic refers to someone thinking that they should be able to make all decisions regarding their life at age 18 including drinking. Since they can join the military at age 18 without parent consent, they want to be able to make other 'grown up' decisions like purchasing beer.

Snowcat [4.5K]2 years ago
8 0
The logic of 'if I can die for my country I should be able to buy a beer' indicates that if a person is old enough to go into the armed forces then he/she should be old enough as well to buy a beer and also that if one is going to sacrifice oneself for one's country then one should also have the privilege of being able to buy a beer,
You might be interested in
When Coca-Cola determines the bottled-water competitors for its Dasani brand by identifying the products or sets of products wit
GarryVolchara [31]

Answer: Category membership

Explanation:    

 According to the given question, the given situation is basically determining the dasani's category membership as it helps in categorizing the various types of products and the services on the basis of their similar features and the characteristics.

The main purpose of the category membership is that it helps in understanding the various types of offers related to the specific brand and also the high competitive choice.

The customers basically wanted the product at lower price with high quality and they usually prefer the discount offers. Therefore, Category membership is the correct answer.  

   

4 0
2 years ago
DonutVille caters to its retirement population by selling over 10,000 donuts each week. To produce that many donuts weekly, Donu
nata0808 [166]

Answer:Flour should be acquired through a contract.

Explanation: Acquiring flour through a contact will be very important for DonutVille as it will ensure a follow-up and a feedback system where the manager of DonutVille establish a relationship with the company supplying the flour through one of its distributors or agents.

When purchasing of flour is achieved through a contact, it makes the contact a responsible person who will be needed to guarantee the supply of flour on time and to Communicate with the manager of DonutVille should there be any matters arising in the process getting supplies.

8 0
2 years ago
Denton Company manufactures and sells a single product. Cost data for the product are given below:
marissa [1.9K]

Answer:

1. The unit product cost under absorption costing and variable costing.

Product Cost : Absorption Costing = $23,44

Product Cost : Variable Costing = $19.00

2. Contribution format variable costing income statements for July and August.

                                                                       July                 August

Sales                                                         1,196,000            1,612,000

Less Cost of Sales :                                 (437,000)             (513,000)

Opening Stock                                                0                      76,000

Add Production                                         513,000               513,000

Less Closing Stock                                   (76,000)               (76,000)

Contribution                                             759,000            1,099,000

Less Expenses :

Selling and administrative expenses

Variable :                                                   (23,000)               (21,000)

Fixed :                                                      (169,000)             (169,000)

Net operating income                             567,000              909,000

3. Reconcile the variable costing and absorption costing net operating income

                                                                          July                      August

Absorption costing net operating income   $584,760               $891,240

Add Fixed Costs in Opening Inventory                                          $17,760

Less Fixed Costs in Closing Inventory          ($17,760)

Variable costing net operating income       $567,000              $909,000

Explanation:

Product Cost : Absorption Costing = All Manufacturing Costs (Fixed and Variable)

                                                          = $5+$11+$3+($120,000/27,000)

                                                          = $5+$11+$3+$4.44

                                                          = $23,44

Product Cost : Variable Costing = Variable Manufacturing Costs

                                                     = $5+$11+$3

                                                     = $19.00

6 0
1 year ago
At september 1, the balance sheet accounts for stanley's restaurant were as follows: $ 3,800 accounts payable 9,600 accounts rec
nadya68 [22]

Answer:

$ 97,900

Explanation:

   ASSETS   =     LIABILITIES  +  OWNERS CAPITAL ( Equity)

5 0
2 years ago
Southeast u's campus book store sells course packs for $15.00 each, the variable cost per pack is $11.00, fixed costs for this o
lina2011 [118]
I think its either 21 or 2 but I'm not sure
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Brittany needs to buy some term life insurance. She has evaluated two 20-year fixed premium policies. One policy will cost $30 a
    11·1 answer
  • Carrier Lennox Trane York Sales $ 150,000 $ 550,000 $ 38,700 $ 255,700 Sales discounts 5,000 17,500 600 4,800 Sales returns and
    13·1 answer
  • On January 1, 2015 Outback Subaru Limited, a Subaru dealership in Alice Springs, sold 2 cars to the town for $50,000 total. Outb
    9·1 answer
  • Henderson Company uses the gross profit method to estimate ending inventory and cost of goods sold when preparing monthly financ
    9·1 answer
  • Which answer best fills in the blank in this sentence?
    12·1 answer
  • [The following information applies to the questions displayed below.]
    7·1 answer
  • Darrell is the owner of a furniture store. Last year, his total revenue was $525,000 and his total labor costs were $200,000. Hi
    9·1 answer
  • Willow Corporation had three employees. Two of the employees worked full-time and earned salaries of $25,000 each. The third emp
    5·1 answer
  • The Year 1 selling expense budget for Karin Corporation is as follows: Budgeted sales $2,500,000 Selling costs: Delivery expense
    7·1 answer
  • Ayala Architects incorporated as licensed architects on April 1, 2017. During the first month of the operation of the business,
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!