Positive 14/472 (because of rise over run when finding slope)
Let C be the amount of compost
T be the amount of topsoil
Each compost cost = $25
Cost of C compost = 25C
Each topsoil cost = $15
Cost of T topsoil = 15T
Amount of compost + amount of topsoil = 10
C + T = 10 -------> Equation 1
cost of C compost + cost of T topsoil = 180
25C + 15T = 180 --------> equation 2
Solve the first equation for C
C + T = 10
C = 10 - T
Now plug it in second equation
25C + 15T = 180
25 ( 10 - T) +15T = 180
250 - 25T + 15T = 180 (combine like terms)
250 - 10 T = 180 (Subtract 250 on both sides)
-10T = 180 - 250
-10T = -70 ( divide by -10 on both sides)
T = 7
She purchased 7 cubic yards of topsoil .
Use the fact that
to solve it.

1 cartons of juice = $4.20
3 single cartons = 4.20 * 3 = $12.60
1 pack = $9.45
He saved 12.60 - 9.45 = $3.15
So, he saved $3.15, compared to the total ($12.60)
To calculate the percentage, we will do a proportion:
3.15 (money saved) : 12.60 (total of 3 single cartons) = x (how much percentage) : 100 (total)
3.15 : 12.6 = x : 100
To calculate x, we will moltiplicate the ends (where we have known numbers) than divide all per 12.6
So
x = (3.15 * 100) / 12.60 = 315 / 12.6 = 25
So the percentage saving is 25%
Answer:
x+178x=2000 cans
Step-by-step explanation:
Hope this Helped