Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm
A. The horizontal velocity is
vx = dx/dt = π - 4πsin (4πt + π/2)
vx = π - 4π sin (0 + π/2)
vx = π - 4π (1)
vx = -3π
b. vy = 4π cos (4πt + π/2)
vy = 0
c. m = sin(4πt + π/2) / [<span>πt + cos(4πt + π/2)]
d. m = </span>sin(4π/6 + π/2) / [π/6 + cos(4π/6 + π/2)]
e. t = -1.0
f. t = -0.35
g. Solve for t
vx = π - 4πsin (4πt + π/2) = 0
Then substitute back to solve for vxmax
h. Solve for t
vy = 4π cos (4πt + π/2) = 0
The substitute back to solve for vymax
i. s(t) = [<span>x(t)^2 + y</span>(t)^2]^(1/2)
h. s'(t) = d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt
k and l. Solve for the values of t
d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt = 0
And substitute to determine the maximum and minimum speeds.
Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
friend please verify the answer i'm not too much sure but according to me the visible is needed to caused the photoelectric effect.