Answer:
1 time unit
Step-by-step explanation:
There is a 1 in 3 chance that the time until the bulb burns out is zero, and a 2 in 3 chance that the time is the average between 0 and 3 (since it is uniformly distributed). Therefore, the expected value for the time until it burns is:

The expected value of the time until the lightbulb burns out is 1 time unit.
<span>0.05 arc-second = 1 degree/72000 = (pi
radians)/(180*72000) = 2.424 x 10^(-7) radians</span>
<span>The distance is roughly: </span>
<span>R*(theta) = (600 light-years)*2.424 x 10^(-7) = 0.00014544 light-years = 1.275
light-hours = (3600 seconds)*(3 x 10^8 m/s)*(1.275) = 1.38 x 10^12 meters.</span>
Answer:
$57,369
Step-by-step explanation:
We have been given that an amount of $53,000 is placed in an investment account that grows at a fixed rate of 2% (compound growth) per year. We are asked to find the amount in the account after 4 years.
To solve our given problem we will use compound interest formula.\
, where,
A = Final amount after t years,
P = Principal amount,
r = Annual interest rate in decimal form,
n = Number of times interest is compounded per year,
t = Time in years.
Let us convert our given rate in decimal form.

Upon substituting our given values in compound interest formula we will get,





Therefore, an amount of $57,369 will be in the account after 4 years.
Answer:
La altura del globo con respecto al suelo es 449,6 metros.
Step-by-step explanation:
La afirmación está incompleta. El enunciado completo es: "Un globo vuela entre dos ciudades A y B, que distan entre sí 1.500 m. Los tripulantes del globo ven la ciudad A con un ángulo de depresión de 27°, mientras que para ver la ciudad B es de 36°. ¿Cuál es la altura aproximada del globo con respecto al suelo?
El diagrama geométrico de la situación se encuentra descrita en el archivo adjunto. La altura aproximada del globo puede obtenerse con ayuda de las funciones trigonométricas, en este caso, se recomienda utilizar la función tangente de los ángulos de depresión:
Ciudad A


Ciudad B


Donde
y
son la altura con respecto al suelo y la distancia horizontal con respecto a la ciudad A.
A continuación, se elimina la altura de ambas ecuaciones por igualación y se determina la distancia horizontal del globo con respecto a la ciudad A:



Finalmente, la altura del globo con respecto al suelo es:



La altura del globo con respecto al suelo es 449,6 metros.
Answer:
63, 64, 65
Step-by-step explanation:
Consecutive integers have a difference of 1 between them
let the 3 integers be n, n + 1 and n + 2 , then their sum equals 192
n + n + 1 + n + 2 = 192
3n + 3 = 192 ( subtract 3 from both sides )
3n = 189 ( divide both sides by 3 )
n = 63 ⇒ n + 1 = 64 and n + 2 = 65
the 3 integers are 63, 64 and 65