1 ten 16 ones=1*10+16*1=10+16=26
Hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
The answer is 3 /8/33.
step by step explanation
First, we can write:
x
=
3
.
¯¯¯¯
24
Next, we can multiply each side by
100
giving:
100
x
=
324
.
¯¯¯¯
24
Then we can subtract each side of the first equation from each side of the second equation giving:
100
x
−
x
=
324
.
¯¯¯¯
24
−
3
.
¯¯¯¯
24
We can now solve for
x
as follows:
100
x
−
1
x
=
(
324
+
0
.
¯¯¯¯
24
)
−
(
3
+
0
.
¯¯¯¯
24
)
(
100
−
1
)
x
=
324
+
0
.
¯¯¯¯
24
−
3
−
0
.
¯¯¯¯
24
99
x
=
(
324
−
3
)
+
(
0
.
¯¯¯¯
24
−
0
.
¯¯¯¯
24
)
99
x
=
321
+
0
99
x
=
321
99
x
99
=
321
99
99
x
99
=
3
×
107
3
×
33
x
=
3
×
107
3
×
33
x
=
107
33
Now, we can convert this improper fraction to a mixed number:
x
=
107
33
=
99
+
8
33
=
99
33
+
8
33
=
3
+
8
33
=
3
8
33
3
.
¯¯¯¯
24
=
3
8
33
Answer:
Step-by-step explanation:
Total amount of apples that Nicole bought was 6 pounds.
Each pound of apple cost $1.50
This means that the total cost of the 6 pounds of apple that Nicole bought would be
6 × 1.5 = $9
The store had a discount of $2 off her total purchase. This means that the amount that was paid is
9 - 2 = $7
If Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly, let x represent the amount that each of them would pay. Therefore, the expression that can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples would be
x = 7/2
Let's call Tacos t and Enchiladas e.
Lily paid $9 for 2t and 3e
Alex paid $12.50 for 3t and 4e.
Thus the equations would be.
