answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elanso [62]
1 year ago
11

At the movies, a couple bought 2 medium drinks and a large popcorn for $13.85. At the same theater, a family bought 3 medium dri

nks and 2 large popcorns for a total of $23.90. What is the cost of a medium drink? What is the cost of a large popcorn?
Mathematics
2 answers:
m_a_m_a [10]1 year ago
7 0

Answer:

a) the cost of one medium drink be $3.80

b) the cost of a large popcorn be $6.25

Step-by-step explanation:

Let the cost of one medium drink be $x

and the cost of a large popcorn be $y

According to question,

A couple bought 2 medium drinks and a large popcorn for $13.85.

2x + y = 13.85      ..............(1)

A family bought 3 medium drinks and 2 large popcorn for a total of $23.90

3x + 2y = 23.90      ..............(2)

Using Elimination method to solve the system of equation,

Multiply equation (1) by 2 , we get,

4x + 2y = 27.70      ..............(3)

Now, subtract equation (2) from (3), we get,

4x + 2y-(3x + 2y) = 27.70 - 23.90

4x + 2y-3x - 2y = 3.80

4x -3x = 3.80

x = 3.80

Substitute, x = 3.8 in (1) ,

2(3.80) + y = 13.85  

7.60 +y = 13.85

y = 6.25

Therefore, the cost of one medium drink be $3.80

and the cost of a large popcorn be $6.25



Viefleur [7K]1 year ago
3 0

<u>Answer:</u>

Medium drink = $3.8

Large popcorn = $6.25

<u>Step-by-step explanation:</u>

Assuming the cost of a medium drink to be m and the cost of a large popcorn to be p, we can write these two equations:

2d+p=13.85 --- (1)

3d+2p=23.90 --- (2)

Finding the cost of a medium drink and a large popcorn.

From equation (1), p=13.85-2d.

Substituting this value of p in equation (2):

3d+2p=23.90

3d+2(13.85-2d)=23.90

3d+27.7-4d=23.90

3d-4d=23.90-27.7

d=3.8

Now substituting this value of d to find p:

p=13.85-2d

p=13.85-2(3.8)

p=6.25

Therefore, the cost of a medium drink is $3.8 while a large popcorn costs $6.25.

You might be interested in
A consumer is considering two different purchasing options for the car of their choice. The first option, which is leasing, is d
AVprozaik [17]

Answer:

  • y=250x+4000
  • y=400x+400

Step-by-step explanation:

Given that:

  • x represents the number of months of ownership; and
  • y represents the total paid for the car after ‘x' months.

<u>First Option (Leasing)</u>

250x - y + 4000 = 0

Expressing the equation in the Slope-Intercept Form y=mx+b, we have:

y=250x+4000

<u>Second Option (Financing)</u>

$400 for 0 months of ownership, (0,400), and $4400 for 10 months of ownership, (10, 4400).

First, we determine the slope of the line joining (0,400) and (10,4400)

Slope, m= \dfrac{4400-400}{10-0}= \dfrac{4000}{10}=400

We have:

y=400x+b

When y=400, x=0

400=400(0)+b

b=400

Therefore, the Slope-Intercept Form of the second option is:

y=400x+400

<u>Significance</u>

  • In the first option, there is a down payment of $4000 and a monthly payment of $250.
  • In the second option, there is a down payment of $400 and a monthly payment of $400.

<u>Part B</u>

We notice from the graph that after 24 months, the cost for leasing and financing becomes the same ($10,000). Therefore, a consumer will be better off financing since the downpayment for leasing is higher.

<u>i.e </u>

  • When x=0, y=$4000 for leasing
  • When x=0, y=$400 for financing

4 0
2 years ago
ΔABC is dilated using a scale factor of 12 to produce ΔA'B'C'. Select all of the statements that apply to the transformation.
GalinKa [24]

Answer:

Options (3) and (6)

Step-by-step explanation:

ΔABC is a dilated using a scale factor of \frac{1}{2} to produce image triangle ΔA'B'C'.

Since, dilation is a rigid transformation,

Angles of both the triangles will be unchanged or congruent.

m∠A = m∠A' and m∠B = m∠B'

Since, sides of ΔA'B'C' = \frac{1}{2} of the sides of ΔABC

Area of ΔA'B'C' = \frac{1}{2}(\text{Area of triangle ABC})

Area of ΔABC > Area of ΔA'B'C'

Since, angles of ΔABC and ΔA'B'C' are congruent, both the triangles will be similar.

ΔABC ~ ΔA'B'C'

Therefore, Option (3) and Option (6) are the correct options.

3 0
1 year ago
Jenna works in an ice cream shop. When she starts her shift the tub of chocolate ice cream is 23 full. When she finishes her shi
ipn [44]

Answer:

<em />Rate = 1.1/hr<em />

<em />

Step-by-step explanation:

Given

Start = 23

End = 16

Hours = 6\frac{1}{2}h

Required

Determine the hourly rate

First, we need to determine the ice cream sold

Ice\ Cream = 23 - 16

Ice\ Cream = 7

Next, we calculate the hourly rate:

Rate = Ice\ Cream/Hours

Rate = 7/6\frac{1}{2}h

Rate = 7/\frac{13}{2}h

Rate = 7*\frac{2}{13h}

Rate = \frac{14}{13h}

Rate = 1.07692307692/hr

<em />Rate = 1.1/hr<em> -- Approximated</em>

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Evaluate 4-0.25g+0.5h4−0.25g+0.5h4, minus, 0, point, 25, g, plus, 0, point, 5, h when g=10g=10g, equals, 10 and h=5h=5h, equals,
Readme [11.4K]

I believe the correct given equation is in the form of:

4 – 0.25 g + 0.5 h

Now we are to evaluate the equation with the given values:

g = 10 and h = 5

What this actually means is that to evaluate simply means to calculate for the value of the equation by plugging in the values of the variables. Therefore:

4 – 0.25 g + 0.5 h = 4 – 0.25 (10) + 0.5 (5)

4 – 0.25 g + 0.5 h = 4 – 2.5 + 2.5

4 – 0.25 g + 0.5 h = 4

 

Therefore the value of the equation is:

4

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
A warehouse store sells 4.5​-ounce cans of tuna in packages of 3. A package of 3 cans costs ​$4.32. The store also sells 3.5​-ou
disa [49]

Answer:

The 6.5​-ounce cans offer the largest size at a fair cost and is the best to buy.

Step-by-step explanation:

Size of the 4.5​-ounce cans of tuna in package = 4.5 × 3 = 13.5 ounce

Cost of the package= ​$4.32

Size of the 3.5​-ounce cans = 3.5 × 4 = 14 ounce

Cost of the package= ​$3.92

Size of the 6.5​-ounce cans = 6.5 × 5 = 32.5 ounce

Cost of the package= ​$9.75

The 6.5​-ounce cans offer the largest size and is the best to buy.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • A conditional relative frequency table is generated by row from a set of data. The conditional relative frequencies of the two c
    15·2 answers
  • A building has an entry the shape of a parabolic arch 74 ft high and 28 ft wide at the base as shown below.
    6·2 answers
  • Miss Jones attended a a southern living home party she purchased a vase which cost $34.99The shipping charge was three dollars a
    8·1 answer
  • Most cars get their best gas mileage when traveling at a relatively slow speed. The gas mileage M for a certain new car is model
    5·1 answer
  • The circumference of a circle is 36 pi feet. What is the length of the radius of this circle?
    8·2 answers
  • The graph below shows the line of best fit for data collected on the number of cell phones and cell phone cases sold at a local
    10·1 answer
  • I was planting a tree in my backyard and hit something hard. I dug it out and decided it was an ore of copper. I took its mass,
    11·1 answer
  • The sum of the interior angles of a polygon is
    11·1 answer
  • A consumer protection agency is testing a sample of cans of tomato soup from a company. If they find evidence that the average l
    13·1 answer
  • Brad buys two packages of mushrooms. He paid $11.25 for 2/3 lb of Cremini mushrooms and $7.99 for 1/2 lb of Chanterelle mushroom
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!