One is making 15,000 and the other is making 13,000 so yeah hope this is what you were looking for ^ !
Answer: 0.0026
Step-by-step explanation:
Given: Mean : 
Standard Deviation : 
Sample size : 
Formula to calculate z-score :-

For X=7.6 hours.


Hence, the probability that their mean rebuild time is less than 7.6 hours = 0.0026
Answer:
I'm pretty sure it is 50n+200 <u><</u> 3600
Step-by-step explanation:
Im to fully sure tho
Let x represent the number of quarts of Tuscan sauce and
y represent the number of quarts of marinara sauce Tiffany makes.
A quart of Tuscan sauce requires 6 tomatoes and 1 cup of oil
x quarts requires 6x tomatoes and 1x cups of oil
A quart of her marinara sauce requires 5 tomatoes and 1.25 cups of oil
y quarts requires 5y tomatoes and 1.25 y cups of oil
She has 45 tomatoes and 10 cups of oil on hand.
So the constraints are


x>=0 and y>=0
What you must do for this case is to extract the relationship of the grapes that were eaten yesterday among the grapes that were eaten today.
To do it, let:
x: number of grapes that Reza ate yesterday
(x / 20) = (100/400).
Clearing x we have:
x = (100/400) * (20) = 5
answer
the number of grapes Reza ate yesterday was 5