Answer:
50 employees
Step-by-step explanation:
We can set up a proportion which would be
4/x = 8/100
This shows 4 out of x people is the same as 8% of 100.
We divide 100 by 8, and then multiply by 4 to get 50.
We can check this by plugging 50 into the proportion.
4/50 = 0.08
8/100= 0.08
There are 50 total employees at the shop.
(1) 6 pairs of socks = 1 coat
(2) 2 pairs of jeans = 3 pairs of shoes
(3) 4 pairs of socks = 1 pair of jeans
the last two points are irrelevant becuase we just need socks and coats.
6 pairs of socks are equal to 1 coat.
we need 64 pairs of socks.
so, 64 ÷ 6 = 10.67
so we'll need 10.67 coats for 64 pairs of socks.
i'm not sure if you've typed up the correct numbers becuase i don't think the answer would be expressed as a decimal.
unless we say that we need 11 pairs of coats?
perhaps reread the question again and make sure you've typed it up correctly
xD i hope i've helped.
Answer:
5 ft
Step-by-step explanation:
Let the height of the previous jump be represented by j. Then 1.1j = 5.5 ft.
Dividing both sides by 1.1, we get j = 5 ft. This was the height of the previous jump.
Answer: 70.47%
100% - 13% = 87%
19% of 87% = 16.53%
remaining percent
= 87% - 16.53%
=70.47%
Answer:
0.25
Step-by-step explanation:
72% of courses have final exams and 46% of courses require research papers which means probability of 0.72 for courses that have final exams and 0.46 for courses that require research papers.
31% of courses have a research paper and a final exam, which means probability of 0.31 for both courses with exams and research papers, using Venn diagram approach, find picture attached to the solution.
P(R or E) = P(R) + P(E) - P(R and E), which gives:
P(R or E) = 0.15 + 0.41 - 0.31
P(R or E) = 0.25.