Answer: a. A point estimate for p is 0.597 .
b. The 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Given : Sample size of professional actors : n= 67
Number of extroverts : x= 40
Let p represent the proportion of all actors who are extroverts.
a. The point estimate for p = sample proportion = 

b. Confidence interval for population proportion :

Since the critical value for 95% confidence interval is 1.96 , so the 95% confidence interval for p would be





In the 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Answer:
she should have x-27 books left
Step-by-step explanation:
Basing the results on Probability is calculation. The correct option among all the options that are given in the question is the third option or option "c". Probability is basically calculating the chance of an event happening based on an experiment that is performed. I hope the answer comes to your help.