Answer:
$739.72 ≈ 739.72
Explanation:
we can use an excel spreadsheet and the present value function to calculate the expected price of each bond ⇒ =PV(rate,nper,pmt,fv,[type])
- fv = $1,000
- pmt = $1,000 x 7.25% x 1/2 = $36.25
- nper = 60
- rate = 10% / 2 = 5%
- present value = ?
=PV(5%,60,36.25,1000) = -739.72 since excel calculates the initial investment, it is always negative, so we just change the sign.
<span>Martin should look at the company balance sheet as of the end the last accounting period to see the cash balance on the last day of the accounting period.
Jennifer should look at the company cash flow statement as of the end of the last accounting period to see the sources and uses of cash during the accounting period.</span>
Fair use allows individuals to break copyright so long as they b. <span>Can prove they are not infringing on copyright.
Using another person's work without his permission is considered copyright infringement. However, fair use allows people to use other people's work without their permission, as long as the works used are for commentary, criticism, new reporting, or educational purposes. As long you can prove that a work was not used for infringement purposes, you can break copyright.</span>
Answer:
5.59%
Explanation:
$1,000 bonds carrying a 4% coupon rate, semiannual coupon $20, matures in 20 years
if you purchase the bonds at $715, the nominal annual rate of return = coupon payments / bond price = ($20 + $20) / $715 = $40 / $715 = 5.59%
The nominal annual rate of return is calculated by dividing the revenue generated by an investment by the cost of the investment.
I believe the answer is: by informing readers of the education options being described
By putting the phrase "After high schools" , readers would know that the information that being put below the phrase would include the set of options/paths that can be done after graduation. In most career planning forms, it would contain information regarding college, scholarships, and the type of careers that can be taken with current high school diploma.