The scenario given above is an example of cultural manners and customs. Cultural manners and customs has to do with the the ways societies do things in foreign countries. Manners and customs typically affect both the management and marketing operation of a company. International companies must understand the manners and customs of the country where they are located in order to succeed.
Answer:
The right solution is "600000".
Explanation:
The given values are:
Cost of office furniture,
= $100,000
Cost of the computer system,
= $500,000
- The changed MACRS enables a company to reduce the mortgage balance of such deteriorating properties over time.
- Throughout the very first years, MACRS permits quicker depreciation although subsequently slows down depriving. This seems to be fantastic for corporations from a tax point of view.
Now,
The cost recovery deduction will be:
= 
On substituting the values, we get
= 
= 
Answer:
A) we requiere to fulfill the Vitamint contrains or surpass them A => 12 C=>6
B) we request that instead of fullfilling the vitaming requirement to be 12/6 or more
to be exactly for this amount.
Explanation:
We set up the situation in excel Solver with the following constraing:
1 2 3 4
A 3 3 1 7
B 3 1 1 1
C 12 6 24
C2 = A1*A2 + B1*B2
C3 = A1*A3 + B1*B3
C4 = A1*A4 + B1*B4
common constraing:
C4 min
A1 = integer
B1 = integer
A) constraing
C2 => 12
C3 =>6
B) contraing to achieve the exact value for each vitamin:
C2 = 12
C3 = 6
Answer:
The contribution margin per unit for the 18-inch blade.
Break even in units = Fixed cost/Contribution per unit
= 85,000/11 (15-4)
= 7,728 unit (round off)
The contribution margin ratio of the 18-inch blade.
Total contribution margin (CM) is calculated by subtracting total variable costs TVC from total sales TSP. Contribution margin per unit equals sales price per unit SP minus variable costs per unit VC . It is used in calculating a break even point of a business. Contribution margin ratio tells us how much contribution towards fixed cost is generate by selling a unit.
CM ratio = $ 11/ $ 15 *100= 73.33%
(Variable cost = 15 -4 = 11 )
Contribution margin income statement for the month of January.
Sales $ 180,000
Variable cost ($ 48,000)
Gross profit $ 132,000
Fixed Cost ($ 85,000)
Net Profit $ 47,000
Answer:
This best option amongst the list is "A"
Explanation:
Use the best ingredients, as specified in the product definition.
This is the best choice to reaching your desired quality with a form of consistency.