It is very important to go through all the details that have been provided in the question. These information's will come in very handy while getting to the solution for the answer. Now let us concentrate on the problem in hand.
Distance between Bristol and Rome that the plane covers = 1200 miles
Starting time of the plane from Bristol = 14:00 hrs
Landing time of the plane in Rome = 17:15 hrs
Then
Total time taken by the plane to travel from Bristol to Rome = 17:15 - 14:00 hours
= 3 .15 hours
So
The average speed of the plane = 1200/3.15 miles per hour
= 380.95 miles per hour
From the above deduction we can conclude that the average speed of the plane traveling from Bristol to Rome is 380.95 miles per hour.
The Sample Mean of hours slept of the ten men asked is 8.4 hours.
The population Mean of hours slept of all the members of the theater group is 8.3 hours.
Answer:
72.5
Step-by-step explanation:
one block = 43.5 / 3 = 14.5
five blocks = 5 * 14.5 = 72.5 (ans)
Brian has 39 cards and Wesley has 48 cards
Step-by-step explanation:
Let w be the number of cards Wesley has
and
b be the number of cards Brian has
Then

Putting w = 2b-30 in equation 1

Dividing both sides by 3

Putting b=39 in equation 2

Hence,
Brian has 39 cards and Wesley has 48 cards
Keywords: Linear equations, variables
Learn more about linear equations at:
#LearnwithBrainly
Answer:

Step-by-step explanation:
The volume V of the fountain is equal to:
V = L*W*h
Where L is the lenght of the fountain, W is the width of the fountain and h is the high of the fountain
We already know that h is equal to x. On the other hand, if we cut a square with side of length x, L and W are calculated as:
L = 18 - 2x
W = 12 - 2x
So, replacing L, W and h on the equation of the volume, we get:
V = (18-2x)*(12-2x)*x
Finally, simplifying the function we get:

