Answer:
The 90% confidence interval for the support of Sanders by millenials is between 53% and 57%.

Step-by-step explanation:
In this question we have to calculate a confidence interval (90% CI) on the proportion of millenials that had a favorable opinion on Sanders.
The sample size is n=1,754.
The p-hat, taken from the poll, is

The estimated standard deviation is equal to:

For a 90% CI, the z-value is z=1.645.
Then, the confidence interval is

Answer: 1) Percentage, Probability, Proportion
Step-by-step explanation:
In statistics,
▪Proportion means a fraction of the total.
▪Percentage means a number or a ratio, expressed as a fraction of 100. Here, the total is 100.
▪Probability which may look slightly different from the other two means a number between 0 and 1, showing the exact likelihood of an event happening. Which in context can mean, a number showing a fraction of an event happening out of the whole (0 to 1).
▪Critical value means a point in hypothesis testing on the test distribution that is compared to the test statistic to determine whether to reject the null hypothesis.
In the four definitions, the odd one out is Critical Value.
So the option without critical value in it is option 1) Percentage, Probability, Proportion since we can use the three interchangeable.
The second guitar is the answer because it has a lower amount than the first but not by alot
Answer:
more information please
Step-by-step explanation:
I = PRT.....rearrange = I / PR = T
I = 450
R = 7.5%...turn to decimal = 0.075
P = 2400
I / (PR) = T
450 / (2400 * 0.075) = T
450 / 180 = T
2.5 = T...so time is 2.5 years, or 2 1/2 years