Answer:
$11
Step-by-step explanation:

We want to calculate the expected gain or loss of Stock ABC with the probabilities above.
Note that loss is written in negative.

Stock ABC has an expected gain of $11.
Answer:
Each associate costs the client $700 per day, so a associates will cost the client 700a dollars per day. Each partner costs the client $1500 per day, so p partners will cost the client 1500p dollars per day. The total amount charged 700a+1500p :$14100:
700a+1500p=14100
700a+1500p=14100
Since there were a total of 11 lawyers assigned to the case (associates and partners), we know a+pa+p must equal 11.11.
a+p=11
a+p=11
\underline{\text{Write System of Equations:}}
Write System of Equations:
700a+1500p=
700a+1500p=14100
14100
a+p=11
11
9514 1404 393
Answer:
40·713 and 8·713
Step-by-step explanation:
When this multiplication is carried out "by hand", the usual sum of partial products is ...
8·713 + 40·713
To find the percentage of a number out of another number you just divide.
64 is 200% of 32 because 64/32 is 2.