answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
2 years ago
13

Hubert wants to buy a car tire that has a full price of$245 plus an 8% sales tax. Which is the better offer, a 15%-off sale or a

$25 coupon?
Mathematics
2 answers:
tekilochka [14]2 years ago
6 0
245 + 19.60 = 264.60
264.60 - 39.69 = 224.91
264.60 - 25.00 = 239.60
The 15% off sale is better because you save $14.69 more than with the $25 coupon.
pantera1 [17]2 years ago
3 0

Answer: APEX - The 15%-off sale is better, because Hubert will pay a total of $224.91

You might be interested in
A piece of paper is to display ~128~ 128 space, 128, space square inches of text. If there are to be one-inch margins on both si
Grace [21]

Answer:

The dimensions of the smallest piece that can be used are: 10 by 20 and the area is 200 square inches

Step-by-step explanation:

We have that:

Area = 128

Let the dimension of the paper be x and y;

Such that:

Length = x

Width = y

So:

Area = x * y

Substitute 128 for Area

128 = x * y

Make x the subject

x = \frac{128}{y}

When 1 inch margin is at top and bottom

The length becomes:

Length = x + 1 + 1

Length = x + 2

When 2 inch margin is at both sides

The width becomes:

Width = y + 2 + 2

Width = y + 4

The New Area (A) is then calculated as:

A = (x + 2) * (y + 4)

Substitute \frac{128}{y} for x

A = (\frac{128}{y} + 2) * (y + 4)

Open Brackets

A = 128 + \frac{512}{y} + 2y + 8

Collect Like Terms

A = \frac{512}{y} + 2y + 8+128

A = \frac{512}{y} + 2y + 136

A= 512y^{-1} + 2y + 136

To calculate the smallest possible value of y, we have to apply calculus.

Different A with respect to y

A' = -512y^{-2} + 2

Set

A' = 0

This gives:

0 = -512y^{-2} + 2

Collect Like Terms

512y^{-2} = 2

Multiply through by y^2

y^2 * 512y^{-2} = 2 * y^2

512 = 2y^2

Divide through by 2

256=y^2

Take square roots of both sides

\sqrt{256=y^2

16=y

y = 16

Recall that:

x = \frac{128}{y}

x = \frac{128}{16}

x = 8

Recall that the new dimensions are:

Length = x + 2

Width = y + 4

So:

Length = 8 + 2

Length = 10

Width = 16 + 4

Width = 20

To double-check;

Differentiate A'

A' = -512y^{-2} + 2

A" = -2 * -512y^{-3}

A" = 1024y^{-3}

A" = \frac{1024}{y^3}

The above value is:

A" = \frac{1024}{y^3} > 0

This means that the calculated values are at minimum.

<em>Hence, the dimensions of the smallest piece that can be used are: 10 by 20 and the area is 200 square inches</em>

3 0
1 year ago
Refer to the accompanying data display that results from a sample of airport data speeds in Mbps. The results in the screen disp
e-lub [12.9K]

Answer:

D. is the correct answer, hope this helps!


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The average annual costs for owning two different refrigerators for x years is given by the two functions: f(x) = 850 + 62x /x a
Alex17521 [72]

Answer:

In the long run cost of the refrigerator g(x) will be cheaper.

Step-by-step explanation:

The average annual cost for owning two different refrigerators for x years is given by two functions

f(x) = \frac{850+62x}{x}

     = \frac{850}{x}+62

and g(x) = \frac{1004+51x}{x}

             = \frac{1004}{x}+51

If we equate these functions f(x) and g(x), value of x (time in years) will be the time by which the cost of the refrigerators will be equal.

At x = 1 year

f(1) = 850 + 62 = $912

g(1) = 1004 + 51 = $1055

So initially f(x) will be cheaper.

For f(x) = g(x)

\frac{850}{x}+62 = \frac{1004}{x}+51

\frac{1004}{x}-\frac{850}{x}=1004-850

\frac{154}{x}=11

x = \frac{154}{11}=14

Now f(15) = 56.67 + 62 = $118.67

and g(x) = 66.93 + 51 = $117.93

So g(x) will be cheaper than f(x) after 14 years.

This tells below 14 years f(x) will be less g(x) but after 14 years cost g(x) will be cheaper than f(x).

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
7. A hotelier conducted a survey of guests staying at her hotel. The table shows some
jonny [76]

Answer:

here's the solution :-

Step-by-step explanation:

i hope it helped...

8 0
2 years ago
15 kilograms of rice are separated equally into 4 containers. How many kilograms of rice are in each container? Express your ans
Nadusha1986 [10]

Answer: Fraction= 3 3/4kg

Decimal= 3.75kg

Step-by-step explanation:

15 kilograms of rice are separated equally into 4 containers. To get the number of kilograms of rice are in each container, we divide the total kilograms of rice by the number of containers. This will be:

Kilograms of rice in each container=

15/4 =3 3/4kg as a fraction.

To convert the fraction to decimal, we divide 3 by 4 and add to 3. 3/4 equals 0.75. We then add 3 to 0.75. This will be:

Decimal of 3 3/4 = 3+0.75 = 3.75kg

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The vertices of a parallelogram are A(x1, y1), B(x2, y2), C(x3, y3), and D(x4, y4). Which of the following must be true if paral
    14·1 answer
  • TOGETHER , TWO PEOPLE EARN $28,000. ONE EARNS $2,000 MORE THAN THE OTHER. HOW MUCH IS SMALLER INCOME?
    11·1 answer
  • A pile of sand has a weight of 90kg the sand is put into a small bag and a medium bag and a large bag in the ratio 2:3:7
    15·1 answer
  • Joel can drive his car 450 miles at a steady speed using 15 gallons of gasoline. Making rate table showing the number of miles y
    13·1 answer
  • Pamela drove her car 99 kilometers and used 9 liters of fuel. She wants to know how many kilometers (k) she can drive with 12 li
    15·2 answers
  • Suppose that a high school marching band has 125 members. Of these 125 band members, 41 are seniors, 24 play the trumpet, and 10
    5·1 answer
  • A solid machine part is to be manufactured as shown in the figure. The part is made by cutting a small cone off the top of a lar
    5·1 answer
  • Maria works as a ride loader on "Space Mountain". She averages twenty passengers every twenty minutes. Sal also works as a ride
    13·1 answer
  • Rewrite the expression from part B by distributing -1 from each of the negative numbers.
    5·1 answer
  • At a restaurant, when a customer buys four pretzels the fifth pretzel is free. soft pretzels cost $3.90 each. you ordered 12 sof
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!