Answer:
P = 0.0215 = 2.15%
Step-by-step explanation:
First we need to convert the values of 900 and 975 to standard scores using the equation:

Where z is the standard value, x is the original value,
is the mean and
is the standard deviation. So we have that:
standard value of 900: 
standard value of 975: 
Now, we just need to look at the standard distribution table (z-table) for the values of z = 2 and z = 3:
z = 2 -> p_2 = 0.9772
z = 3 -> p_3 = 0.9987
We want the interval between 900 and 975 hours, so we need the interval between z = 2 and z = 3, so we just need to subtract their p-values:
P = p_3 - p_2 = 0.9987 - 0.9772 = 0.0215
So the probability is 0.0215 = 2.15%
Answer:

Step-by-step explanation:

Check:

OK.
Answer:
A conjunction is true in region
✔ B <--- Answer
A disjunction is true in region(s)
✔ A, B, and C <--- Answer
A disjunction is false in region(s)
✔ D <--- Answer
Step-by-step explanation:
I took the assaignment aswell
Precision is a measure of how close a value is to the
ideal value. In this case, we calculate the difference to know what is the
closest to 4 g:
4.05 – 4 = 0.05
3.98 – 4 = -0.02
4.021 – 4 = 0.021
We can see that the value of 3.98g has the lowest
difference and is therefore the closest to 4g. Hence the most precise is:
<span>3.98 g</span>
The average of the set of numbers is the quotient when the sum of the numbers is divided by the number of items. Given that Markus' fifth score x, the average is x+5. The equation for solving the fifth score and the arithmetic mean is,
(85 + 92 + 82 + 94 + x) / 5 = x + 5
Further simplifying gives,
(353 + x) / 5 = x + 5
Calculating for the value of x gives x = 82.