Answer:
Option C is correct.
Ratio of longer leg to hypotenuse is; 
Step-by-step explanation:
This is the special right angle triangle 30°-60°-90° as shown below in the figure.
- The side opposite the 30° angle is always the shortest because 30 degrees is the smallest angle.
- The side opposite the 60° angle will be the longer leg, because 60 degrees is the mid-sized degree angle in this triangle.
- Finally , the side opposite the 90° angle will always be the largest side(Hypotenuse) because 90 degrees is the largest angle.
In 30°−60°−90° right triangle,
- the length of the hypotenuse is twice the length of the shorter leg,also
- the length of the longer leg is
times the length of the shorter leg.
Then:
the sides are in proportion i.e, 
Therefore, the ratio of the length of the longer leg to the length of its hypotenuse is: 
Answer:
3p*3p*3p*3p*3p*3p
Step-by-step explanation:
Multiply exponents
3p^6
expand
3p*3p*3p*3p*3p*3p = 3p^6
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer

= (1/2) (17.2) (7.1) sin (21.67)
= 22.5470 square meters
Answer:
The answer is 1.142
Step-by-step explanation:
and by the way you could have just used a calculator:)