(burn time)/(8 h) = (21 cm)/(14 cm)
burn time = (8 h)*(21/14)
burn time = 12 h
Elio expects the 21 cm candle to burn 12 hours.
Answer:
835.49
Step-by-step explanation:
selling price = original cost + markup value
We need to find the markup
markup = original cost * markup percent
= $784.50 * 6.5%
= $784.50 *.06.5
=50.9925
Rounding to the nearest cent
=50.99
selling price = original cost + markup value
=784.50+50.99
835.49
Answer:
$26.91
Step-by-step explanation:
11.96 divided 4 = 2.99
2.99 x 9 = $26.91
Answer:
0.025
Step-by-step explanation:
-This is a conditional probability problem.
-Let L denote lens defect and C charging defect.
#We first calculate the probability of a camera having a lens defect;

#Calculate the probability of a camera having a charging defect:

The the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is calculated as:

Hence, the probability that a camera has a lens defect given that it has a charging defect is 0.025
Let Tony's age = x
He is 4 years younger than his brother Josh, so Josh's age would be x + 4
He is 2 years older than his sister, so her age would be x - 2
He has a twin, which would be the same age, so the twins age is also x
They all add together to equal 66, so you get:
x + x + x+4 + x-2 = 66
Simplify:
4x +2 = 66
Subtract 2 from both sides:
4x = 64
Divide both sides by 4:
x = 64/4 = 16
Tony is 16 years old.