Not exactly. there are still 40 percent of the employees that are not top performers. for all you know those 40 percent could make up the majority of the employees in the training program<span />
X*y = 450
y = 1/2x
x(1/2x) = 450
1/2x^2 = 450
x^2 = 450 * 2
x^2 = 900
x = sqrt 900
x = 30
y = 1/2(30)
y = 15
so ur numbers are : x = 30 and y = 15...but I am not sure of ur answer choices.
$300 income
$250 + $100 = $350 expenses
$300 - $350 = a loss of $50
So, basically ..you just multiply
9*9*9*9
6561
Answer:
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by

After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X.
Also, a probability is unusual if it is lesser than 5%. If it is unusual, it is surprising.
In this problem:
The length of time it takes to find a parking space at 9 A.M. follows a normal distribution with a mean of 7 minutes and a standard deviation of 3 minutes, so
.
We need to find the probability that it takes less than one minute to find a parking space.
So we need to find the pvalue of Z when 



has a pvalue of 0.0228.
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.