Answer: Total cost incurred on new laptop is $318.
Explanation:
Since we have given that
Cost price of new laptop = $300
Sales tax = 6%
total cost of laptop including the sales tax is given by

so,

So, total cost incurred on new laptop is $318.
Answer:
A.) NM= x
C.) LM = x√2
E.) tan (45°) = 1
Step-by-step explanation:
If the legs are both x, then the hypotenuse is equal to 
Therefore, LM=
is correct and MN= x
Answer
P = 147 million
Step by step explanation
P = Po r^t -------------(1)
Po initial population, r = rate, t = number of years
Here P = 139, Po = 134, t = 10.
Now plug in these values into the formula and find the rate r.
139 = 134r^10
r^10 = 139/134
r = (139/134)^1/10
Now we got r, now plug in the equation (1)
Let's find the population in the year 2014, here t = 24
P = 134 (139/134)^(24/10)
P = 134(139/134)^(2.4)
P = 134*1.1
P = 147.4
P = 147 million
The country's population in 2014 is 147 million (estimation).
Thank you.
Answer:
14 miles.
Step-by-step explanation:
Let the distance traveled from home to destination = x miles.
Speed while going to friend's house = 35 miles per hour.
Speed while coming back = 40 miles per hour.
Total Time taken for the journey = 45 minutes = 0.75 hours.
Let the time taken while going to friend's house = y hours.
Therefore, the time taken while going to friend's house = (0.75 - y) hours.
To find x and y, model the speeds of both the journeys.
Speed while going to friend's house = Distance/Time.
35 = x/y.
x = 35y (Equation 1).
Speed while coming back = Distance/Time.
40 = x/(0.75 - y).
x = 40(0.75 - y) (Equation 2).
Since x = x, therefore:
35y = 30 - 40y.
75y = 30.
y = 30/75.
y = 0.4 hours.
Put y = 0.4 hours in Equation 1:
x = 35y.
x = 35(0.4).
x = 14.
Therefore, the distance between my friend's house and my house is 14 miles!!!