answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gtnhenbr [62]
2 years ago
13

Which decimal is terminating?

Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]2 years ago
7 0
The answer is D. 0.7878
You might be interested in
Determine the volume of the solid that lies between planes perpendicular to the x-axis at x=0 and x=4. The cross sections perpen
OverLord2011 [107]

Answer:

Volume = 16 unit^3

Step-by-step explanation:

Given:

- Solid lies between planes x = 0 and x = 4.

- The diagonals rum from curves y = sqrt(x)  to  y = -sqrt(x)

Find:

Determine the Volume bounded.

Solution:

- First we will find the projected area of the solid on the x = 0 plane.

                              A(x) = 0.5*(diagonal)^2

- Since the diagonal run from y = sqrt(x) to y = -sqrt(x). We have,

                              A(x) = 0.5*(sqrt(x) + sqrt(x) )^2

                              A(x) = 0.5*(4x) = 2x

- Using the Area we will integrate int the direction of x from 0 to 4 too get the volume of the solid:

                              V = integral(A(x)).dx

                              V = integral(2*x).dx

                               V = x^2

- Evaluate limits 0 < x < 4:

                               V= 16 - 0 = 16 unit^3

3 0
2 years ago
kinsey earns $54,625 a year. she purchases a snowmobile for $12,005. how much of kinsey's yearly earnings does she have left?
pickupchik [31]
The answer would be $42,620. All you have to do is subtract.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. this week they're on sale for 4 for $5 . You bought one last week and one th
inessss [21]

Generally, they are $1.69 apiece, and this week they are 4 for 5$

This means that this week, they are $1.25 apiece, meaning you spend less, by about $0.44

This weeks is cheaper by 44 cents

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Two random samples were taken to determine how often people in a community listen to the local radio station each month. The fir
leonid [27]

Answer:

The answers to this question are 1,2,4,6. Hope this helps you

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
An escalator in the subway station has a vertical rise of 195ft 9.5in, and rises at an angle of 10.4 degrees. How long is the es
MrRa [10]
The escalator is 98 feet long
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Nina had 9 apples to share with 5 of her friends. If all 6 people get equal share , how many apples will each person get? How do
    15·2 answers
  • Find the difference and express the answer in scientific notation. 452.7 x 103 - 2.7 x 105
    5·2 answers
  • How fast should the ant walk to go around the rectangle in 4 minutes if the sides are 12 inches and 16 inches
    6·2 answers
  • Evaluate 5c+cd5c+cd5, c, plus, c, d when c=\dfrac15c= 5 1 ​ c, equals, start fraction, 1, divided by, 5, end fraction and d=15d=
    6·2 answers
  • A cylindrical rainwater tank is 1.5 m tall with a diameter of 1.4 m. What is the maximum volume of rainwater it can hold??
    12·1 answer
  • Segment GI is congruent to Segment JL and Segment GH is congruent to Segment KL. I have to prove Segment HI is congruent to Segm
    10·1 answer
  • At a Psychology final exam, the scores are normally distributed with a mean 73 points and a standard deviation of 10.6 points. T
    15·1 answer
  • Soup can be packaged in two different containers: a box and a cylinder. The dimensions of the box are 7.5 cm by 4.7 cm by 14.5 c
    12·1 answer
  • Solve the system of inequalities: y + 2x &gt; 3 and y Greater-than-or-equal-to 3.5x − 5 The first inequality, y + 2x &gt; 3, is
    16·1 answer
  • If 8 people can pick the apples from trees in 6 days, how long will it take12 people?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!