I believe the correct answers are:
<span>UV = 14 ft and m∠TUV = 45°</span>
<span>ST = 20 ft, UV = 14 ft, and m∠UST = 98°
Or, in other words, Options A and D.
</span>
Answer:1.8x – 10 = –4; x = 1.8 x minus 10 equals negative 4; x equals StartFraction 10 Over 2 EndFraction.
1.8 - 10= -4 x= -10/9
Step-by-step explanation:
Answer:
A. f(s) = 2s + 34
B. Mole
C. f(s) = 2s + 54
Step-by-step explanation:
A. Its a prediction the 34 can be any number reasonably close to 25
B. Amount of substance - mole (mole)
c. f(s) = 2s + 54
Answer:
Step-by-step explanation:
a) ΔACD ~ ΔABE so the ratios of corresponding sides are the same. That is ...
CD/BE = CA/BA
CD/3.8 = 12.3/8.2
CD = 3.8×12.3/8.2 = 5.7 . . . . cm
__
b) As above, the ratios of corresponding sides are the same.
ED/AD = BC/AC
ED/9.15 = (12.3-8.2)/12.3 . . . . BC = AC - AB
ED = 9.15×4.1/12.3 = 3.05 . . . . cm