answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grandymaker [24]
1 year ago
8

Ms. Corley wants to take her class on a trip to either the nature center or the zoo the nature center charges $4 per student plu

s $95 for a one hour naturalist program. The zoo charges $9 per student plus $75 for a 1 hour tour guide
A. Solve the system of equations to represent this situation

B. Solve the system of equations algebraically. Interpret the solution.

C. Ms. Corley has 22 students in her class. Determine which would cost less, the nature center or the zoo


PLZZZ HELP!!
Mathematics
2 answers:
Tasya [4]1 year ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Ms. Corley wants to take her class on a trip to either the nature center or the zoo.

Let the charge for the trip is y and number of student in the class be x.

For Nature center ⇒

Nature center charges $4 per students plus $95 for an hour.

Cost of the trip y = 4x + 95 ----------(1)

For Zoo ⇒

Zoo charges $9 per student plus $25 for one hour

Cost of the trip  y = 9x + 75 ------------(2)

(A) To solve the system of equations we will equate the value of y from equation (1) and (2)

y = 4x + 95 = 9x + 75

9x - 4x = 95 - 75

5x = 20

x = 4

and y = 4 × 4 + 95

         = 16 + 95

         = 111

(B) If Ms. Corley's class has 4 students then cost of the trip will be $111

(C) Cost of the trip to nature center = 4 × 22 + 95

                                                          = 88 + 95 = $183

Cost of the trip to the zoo = 9 × 22 + 75 = 198 + 75

                                             = $273

Therefore, cost of trip to the Nature center will be less.

lianna [129]1 year ago
3 0
X- class members
y-total cost of a trip
The nature center: y=4$*x+95$
The zoo: y=9$*x+75$
4x+95=9x+75⇒5x=20⇒x=20/5
x=4, y=111
<span>If Ms. Corley has 22 students in her class, cost for nature center would be 4$*22+95$=183$ and for the zoo 9$*22+75$=273$.
The zoo would cost less.
</span>
You might be interested in
Determine if 0.669429565254154 is rational or irrational and give a reason for your answer
raketka [301]

Answer:

Rational

Step-by-step explanation:

The reason why this number is rational is because this number terminates.

7 0
1 year ago
Cheryl has $56 and wants to buy as many notebooks as she can to donate to her school. If each notebook costs $1.60, which inequa
natka813 [3]
The answer is B because n is equal to the number of notebooks. you can not exceed the amount of money that you have to buy the notebooks
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Write a real world problem that can be represented by the equation 3/4c=21
Black_prince [1.1K]

Answer: Real world problem is "A student have c toffee he distribute \frac{3}{4}th part of those toffees to his friends. He gave total 21 toffees to his friend".

Explanation:

Let a student have c number of toffees in his bag.

It is given that he distribute \frac{3}{4}th part of those toffees to his friends.

The \frac{3}{4}th part of c toffees is,

\frac{3c}{4}

The total number of distributed toffees is 21.

\frac{3c}{4}=21

It is the same as given equation.

If we change the equation in words it means the \frac{3}{4}th part of a number c is 21.

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
A mountain climber took 2 minutes to rappel down 60 feet. Which equation shows the correct calculation to show his movement per
Gelneren [198K]

Answer: C

Step-by-step explanation: going down would mean it's negative, so -60, and you're comparing the feet by the amount of minutes so dividing it by 2 which would be -30. so the answer would be c, -60/2=-30

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
2-8<br> Examine the function h(x) defined at right. Then estimate the values Below.
Arada [10]

We are given graph of the function.

Let us do given parts one by one.

a) h(1).

Here, we need to find the value of function (y-coordinate) for x=1.

From the given graph, we can see the for x=1 value of y is 2.

Therefore, h(1)=2.

b) h(3).

Here, we need to find the value of function (y-coordinate) for x=3.

From the given graph, we can see the for x=3 value of y is -4.

Therefore, h(3)=-4.

c) x when h(x) =0.

Here, we need to find the value of x-coordinate for y=0.

From the given graph, we can see the for y=0 value of x is also 0.

Therefore, x=0 when h(x)=0.

d) h(-1).

Here, we need to find the value of function (y-coordinate) for x=-1.

From the given graph, we can see the for x=-1 value of y is -2.

Therefore, h(-1)=-2.  

e) h(-4).

Here, we need to find the value of function (y-coordinate) for x=-4.

From the given graph, we can see the for x=-4 value of y is 13.

Therefore, h(-4)=13.  

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Sam’s parents agreed to pay 25 percent of the cost of a new bike if Sam paid the rest. If Sam’s parents paid $65, what was the p
    14·2 answers
  • In the figure, m dbe=50. find each of the following. Please show steps<br> 8.m bed <br> 9.m bea
    13·1 answer
  • Find the exact values for the lengths of the labeled segments a, b and p drawn in green, red, and blue, respectively. Note that
    7·2 answers
  • Upper A 4​-ft-tall fence runs parallel to the wall of a house at a distance of 8 ft. Find the length of the shortest ladder that
    12·1 answer
  • You have filed your taxes more than 60 days late which means you are subject to a penalty of $135 or 100% of your unpaid tax, wh
    12·2 answers
  • Ava has 55 quarts of potting mix. She uses 1 of the potting mix in the wall planter on her
    7·2 answers
  • Find the 45th term of the arithmetic sequence: −9, −2, 5, 12, ...
    10·2 answers
  • Question 4 A coach plans to order new volleyballs and soccer balls. • The cost of each volleyball is $20. • The cost of each soc
    8·1 answer
  • The equation C = 5 9 F − 160 9 gives the relation between temperature readings in Celsius and Fahrenheit.
    10·1 answer
  • Macy plans to buy a TV during the Black Friday Sale. All TV's are advertised as 25% off of the original price, before tax. Which
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!