Answer:
Consider the following calculations. The answer is $135,000.
Explanation:
Book value of inventory of acquiring company before combination = $90,000
Fair value of acquired inventory = $45,000
Amount of total inventory immediately after business combination = $90,000 + $45,000 = $135,000
Hence, answer is $135,000
<span>Checking the upholstery is not one of the important pre-trip tasks. This is not something that will affect anything other than the passenger comfort during the trip. Making sure that one has enough gas and other fluids in the car is much more important to the overall trip.</span>
Answer:
Total cost = Total ordering cost + Total holding cost
Total cost = DCo + QH
Q 2
Where
D = Annual demand
Co = Ordering cost per order
Q = EOQ
H = Holding cost per item per annum
D = 40,000 units
Co = $48
H = 18% x $8.00 = $1.44
EOQ = √2DCo
H
EOQ = √2 x 40,000 x $48
$1.44
EOQ = 1,633 units
Explanation:
EOQ equals 2 multiplied by annual demand and ordering cost divided by holding cost per item per annum. The holding cost per item per annum is calculated as holding cost rate multiplied by unit cost.
Answer:
3. Distribution
Explanation:
Distribution refers to making a product available to customers for purchase by transferring it from the source of manufacture to the retailers. Distribution is one of the essential components of marketing mix.
Channels to distribution are whole sellers, retailers, brokers and middlemen, and direct sales. Distribution entails all activities relating to supply of finished products to customers.
In the given case, Leon's work involves transportation of metal components as well as efficient movement of the finished systems from manufacturing unit to the warehouses and subsequently to distribution trucks. These represent activities of distribution.