Hello!
Ok so we have a tire 4.5ft in diameter. We want to know how many revolutions it makes in 170ft
So we have s=r*theta where s is arc length or distance traveled and r is the radius and theta is the angle in radians that it travels through, and this is what we want to know. We are given the rest so we have;
170ft=4.5ft/2 * theta so solving for theta we get
theta=340ft/4.5ft = 75.56 radians so now we just convert radians to revolutions and we know pi=3.14rad and 2pi is one rev and to convert to degrees its radians*( 360/2pi)=deg and this reduces to 180/pi so we have;
75.56radians * 180/pi = 4329 degrees travelled through so to get revolutions we now just divide this by 360deg for total revs. So we have;
4329deg/360deg=12 revolutions
Hope this helps! Any questions please ask! Thank you so much!
In perspective this looks tricky but really its no ;) just follow it slowly.
110.25 is your total cost
3 is how many you bought.
So doing division 3/110.25= 36.75
CHECK: 36.75 + 36.75 + 36.75 = 110.25.
Hope this helps.
Answer:
15
Step-by-step explanation: i'm not explaining why
Answer:
69
Step-by-step explanation:
All the given arcs cover the entire circle circumference, so their measures add up to a full 360.
(2x - 16) + (x + 40) + x + 60 = 360
4x + 84 = 360
4x = 276
x = 69