Answer:
-7
Step-by-step explanation:
3x +17 + 5x = 7x +10
3x +17 + 5x - 7x = +10-17
x=-7
Answer:
B and D
Step-by-step explanation:
5% of 35 can be represented as 5%
.
To find equations that make this work, we need to find different ways to represent 5%.
5% can be represented as fraction - over 100. The percentage over 100 will be equal to the percent.
So,
. Multiplying by 35 gets us 
This means that Choice B is correct.
Another way to represent 5% is as a decimal.
We already know that the fraction form of 5% is
. This means that in the decimal, the number 5 will be two place values to the right of the decimal place.
0.<u>0</u><u>5</u>
So the decimal expansion of 5% is 0.05. Multiplyin by 35 get us
, so choice D works too.
Hope this helped!
Answer:
A quick comparison of the sample variances suggests that the population variances <u><em>are same or almost equal.</em></u>
Step-by-step explanation:
The populations from which two samples are drawn are normally distributed.
The variable used to predict another variable is called an independent variable.
F- distribution is used for the test of two sample hypotheses of variances.
If two populations have equal variances then the test Statistic is nearly equal to 1.
<em>t= s²₁/s²₂i</em>
<em />
As the variances are almost or nearly equal the test statistic would be almost equal to 1.
Answer:
£170000
Step-by-step explanation:
In 2010, Rafik bought a house. Let us assume Rafik bought the house for $x. In 2015, Rafik sold the house to Bianca and made 20% profit. 20% profit = 20% of x = 0.2 × x = 0.2x. Therefore Rafik sold the house to Bianca at x + 0.2x = 1.2x. Bianca bought the house at 1.2x
The house was sold by Bianca at 5% loss in 2019. 5% loss = 0.05(1.2x) = 0.06x
Therefore the house was sold by Bianca at 1.2x - 0.06x = 1.14x. Since Bianca sold the house at £193800.
⇒ 1.14x = 193800
x = 193800/1.14
x = £170000
Rafik paid £170000 for the house in 2010
Answer:
The sample standard deviation is 15.3.
Step-by-step explanation:
Given data items,
84, 85, 83, 63, 61, 100, 98,
Number of data items, N = 7,
Let x represents the data item,
Mean of the data points,


Hence, sample standard deviation would be,





