I believe the answer is FFA.
Hope this helps.
(Please mark this brainliest, I would really appreciate it) Thanks!
Biotechnology helps increase the crop yields to meet human needs and demands in the years to come. Assuming that the production of crops today, March 2017 is 10 million tons and the demand for crops is determined using the given population which is 7 billion. If an average person needs 10 kg of food daily, the needed food is a total of 70 million tons. The current supply is 10 million tons per day, so a balance of 60 million tons per day is still needed. Therefore, farmers have to produce 85.71% more grain to feed human population in 2018.
Answer:
Place Marketing
Explanation:
Based on the scenario being described it can be said that the marketing strategy that is being illustrated is known as Place Marketing. This is a business strategy that focuses on mainly attracting different investors, visitors (tourists) or talent to the company/business. This is term brings in potential customers that increase revenue for the businsess.
Answer:
Fixed Cost = $10,000
Variable Costs = $90,000
Explanation:
Variable Cost per unit = $72,000 ÷ 12,000
= $6
Variable Costs at 15,000 units = $6 x 15,000
= $90,000
Fixed Cost (given) = $10,000