Answer:
Price lowers and becomes negative or -5.37 dollars
Explanation:
Market risk premium's formula could be written as dividends/price + dividend's growth rate. Therefore, we dividend growth rate according to the current price and dividend level equal to market risk premium - dividends/price or 0.15 - 1/15.43 = 0.086 or 8.6%. If the dividend growth rate rises by 25% than new one is 33.6%. Price is equal to dividends/market risk premium - dividend growth rate or in this case 1/0.15-0.336 or 1/-0.186 or -5.37 dollars. If the price is negative that would mean that any future selling of the stock would mean that ABC would have to pay in order to sell it.
Answer:
The floatation cost may be defined as the cost that is incurred or earned by any organization or a firm whenever they issue new stocks in the market. Here in the context, Mosaic Ltd is having shortage of money to incur the cost of the upcoming preference shares that they will issue. So they had raised deposits from another firm, Rosaic Ltd which had a surplus amount of fund. The money raised by Mosaic is a kind of security bond or transfer of money to another party for the safe keeping. The other firm i.e Mosaic Ltd. will return the money to Rosaic Ltd. later.
Answer:
The correct answer is letter "C": international.
Explanation:
International business strategies are the systems used to plan and implement a series of actions driven to compete and place a company in the international market. The process implies analyzing and evaluating the target market, implementing the organization's operations abroad using innovative technology and strategies, and monitoring the results. At this stage, firms tend not to be worried about production costs until the entry of competitors.
Answer:
The correct answer is common area maintenance.
Explanation:
Maintenance costs for common areas are charges (on rent) to tenants for the maintenance costs of lobbies, rest rooms, parking lots, patios and other common areas.
The conservation and maintenance of the building is one of the obligations that every community of owners must fulfill by Law. Sometimes, the neglect or the lack of liquidity in the communities, prevents the necessary conservation work.
Answer:
ChowMein Company
a. Monthly break-even point in sales dollars = Fixed Costs/Contribution margin
= $2,000/50%
= $4,000
b. Monthly break-even point in units = Fixed Costs/Contribution per unit
= $2,000/$300
= 6.67 or simply 7 units
c. Monthly income for April:
Sales ($600 * 15) = $9,000
Variable cost ($300 * 15) = $4,500
Contribution = $4,500
Fixed Costs = $2,000
Income = $2,500
d. Monthly income for May:
Sales ($600 * 20) = $12,000
Variable cost ($300 * 20) = $6,000
Contribution = $6,000
Fixed Costs = $2,000
Income = $4,000
e. Margin of Safety for April:
Sales in April minus Break-even Sales
= $9,000 - $4,000
= $5,000
Explanation:
Data and Calculations:
Unit selling price = $600
Unit variable costs = $300 ($250 + 50)
Unit Contribution = $300
Contribution margin = 50% ($300/$600 * 100)
Fixed Costs = $2,000
April sales = 15
May sales = 20