Answer:
Product B
Step-by-step explanation:
Divide the number of ounces i the bottle by the price of the bottle. Product A has a unit price of $0.17 and Product B has a unit price of $0.20. Therefore Product B has a lower unit price :))
Answer:
8 hours
Step-by-step explanation:
57 + 9h = 129
9h = 72
h = 8
Answer:
x > 4/3
Step-by-step explanation:
The first inequality can be solved this way ...
3x -91 > -87
3x > 4 . . . . . . . add 91
x > 4/3 . . . . . . divide by 3
__
The second inequality has solution ...
21x -17 > 25
21x > 42 . . . . . . add 17
x > 2 . . . . . . . . . divide by 21
__
The solution set is the union of these overlapping solutions, so will be equal to the first solution:
x > 4/3
The answer is 1 because you are the only one in the garden. The rest of the people are in the yard.