Answer:
H2 P4 O1. Explanation: In order to calculate the Empirical formula , we will assume that we have started with 10 g of the compound.
Explanation:
Hello!
To do this, use the molar mass. This is how much a mole of an atom weighs. A mole is 6.02214076×10²³ atoms.
Molar masses of:
Se: 78.96 g/mol
Cu: 63.546 g/mol
Ba: 137.327 g/mol
Now, the element with the highest molar mass will have the fewest atoms. This is because the element weighs more, so therefore for the same amount of mass, there will be less of the element needed to reach that mass.
Therefore, 10g of Ba would have the fewest number of atoms.
Hope this helps!
Answer: D) 36.0 km/hr, downstream
Explanation:
For downstream motion of the boat, the actual velocity of the boat is the sum of velocity of the water current and the velocity of the boat due to pushed by wind.
Velocity of water current, v = 15 km/h
Velocity of the boat going downstream, u = 21 km/h
Actual velocity of the boat = v'
v' = v + u
⇒v' = 15 km/h + 21 km/h
⇒u = 21 km/h +15 km/h = 36.0 km/h downstream
Thus, the correct answer is option D.
<h3>Answer:</h3>
Platoic Acid
<h3>Explanation:</h3>
While naming Carboxylic Acids we know that when the Carboxylic Acid looses proton it is converted into corresponding conjugate base called as Carboxylate.
Examples:
HCOOH → HCOO⁻ + H⁺
Formic acid Formate Ion
H₃CCOOH → H₃CCOO⁻ + H⁺
Acetic acid Acetate Ion
H₅C₂COOH → H₅C₂COO⁻ + H⁺
Propanoic acid Propanoate Ion
Therefore, if the conjugate base is Platoate then the corresponding acid will be Platoic Acid means we will replace the -ate by -ic acid <em>i.e.</em>
RCOO⁻ + H⁺ → RCOOH
Platoate Ion Platoic Acid