Answer:
The sample would double in 9 hours
Step-by-step explanation
The number of hours it will take for the sample to double can be found using the 72 rule.
The 72 rule is such that a growth rate would double itself by it is used in dividing the number 72 as shown below:
number of hours =72/8=9 hours
The number of hours it would take the sample to double is 9 hours as computed above.
Answer:
The spinner has 6 equal-sized slices, so each slice has a 1/6 probability of showing up.
I guess that we want to find the expected value in one spin:
number 1: wins $1
number 2: wins $3
number 3: wins $5
number 4: wins $7
number 5: losses $8
number 6: loses $8
The expected value can be calculated as:
Ev = ∑xₙpₙ
where xₙ is the event and pₙ is the probability.
We know that the probability for all the events is 1/6, so we have:
Ev = ($1 + $3 + $5 + $7 - $8 - $8)*(1/6) = $0
So the expected value of this game is $0, wich implies that is a fair game.
You can make an equation.
Let x=oranges
p=plums
n=apples
n= 3p + 5x
So basically we know 1 Apple means Sam will pack 3 plums and 5 oranges
To get 3n which means 3 apples we have to multiply the whole equation by 3
(n= 3p + 5x) x3
3n=9p+15x
So Sam will also put 9 plums and 15 oranges if he puts 3 apples in the box
<h2>
Answer with explanation:</h2>
A. For males, Third quartile =14, First quartile = 3 (approx)
IQR = Third quartile - First quartile
= 14-3 = 11
B. For males, Median = 12
For females, Median = 17
The difference between the median values = 17-12=5
C. The mean would be a better measure of center for females because the data has no outliers.
The median would be a better measure of center for males because the data has outliers.
D. Reason for outlier: A large number of males gone for movie which is extreme value for the remaining values.
If you knew how to divide, you could answer this problem.