Answer: No
Step-by-step explanation:
$12-$4.50= $7.50
$7.50*15= $112.50
The Total cost is $135 She will only be making $112.50 in profits.
So ram had 10 chocolates and i had 30 chocolates
because 1:3= 10:30
=> 4= 40
Answer: She has $1022 left.
Step-by-step explanation:
The total amount that Amee received an the end of year as bonus at work is $1550.
She went on a shopping spree, spending $225 at the department store, $275 at the home furnishing store, and $28 at the card shop. Therefore, the total amount that she spent at the department store, the home furnishing store, and the card shop is
225 + 275 + 28 = $528
Therefore, the total amount of her bonus that she has left is
1550 - 528 = $1022