Answer:
Total material price variance= $380 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Material A:
Purchase= 1,000 units
Purchase price= $2.1
Standard price= $2
Material B:
Purchase= 2,400 units
Purchase price= $2.8
Standard price= $3
<u>To calculate the total material price variance, we need to use the following formula on each material:</u>
<u></u>
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
<u>Material A:</u>
Direct material price variance= (2 -2.1)*1,000
Direct material price variance= $100 unfavorable
<u>Material B:</u>
Direct material price variance= (3 - 2.8)*2,400
Direct material price variance= $480 favorable
Total material price variance= -100 + 480
Total material price variance= $380 favorable
Answer and Explanation:
a. In case when the new bills are kept by the people so the supply of money would be increase by a very similar amount as it was dropped off the plane. That's because the banking is not in the image, so there is no impact on the money multiplier.
b. If the amount is deposited in the bank, the cash supply would rise with the money multiplier being taken into account. Money Multiplier = Deposited currency / reserve ratio. The overall supply of money that will raise be 1 billion / 0.1.
c.Again, if a 100% reserve banking is exercised by the bank, so the boosted money supply would be the same value as it has been deposited.
d. If half of the value is held by the public and half of the value is deposited with the bank at 10% of the reserves, the supply of money rises by half of the amount which is held by the public in addition of half of the value / reserve ratio that is 10%.
Answer: (2) Friction unemployment
Explanation:
The friction unemployment is one of the type of unemployment in which the employees or workers are jobless and they are searching for the healthy and good economy.
It is also known as the searching unemployment process as it is differentiated from all the other types of unemployment. The following are the types of friction unemployment are as follows:
- Cyclical unemployment
- Structural unemployment
According to the given question, the friction unemployment is one of the development computerized job process in which the employees search the job on the basis of employee interest.
Therefore Option (2) is correct answer.
Answer:
Accrued Loss on Purchase Commitments $2,000,000
Explanation:
December 31, (recognition of loss on purchase commitments)
- Dr Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
- Cr Accrued Loss on Purchase Commitments account 2,000,000
Since the price of raw materials lowered by 2,000,000, the company lost money on its purchase commitments:
Purchase commitments loss = contracted price - market value = $5,000,000 - $3,000,000 = $2,000,000
The loss on purchase commitments is an expense, and accrued loss on purchase commitments is a liability.
Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.