Answer:
a) 51.4
b) answer attached
c) 48.59% female
Step-by-step explanation:
a) Male driver = 100-48.6 = 51.4%
b) answer attached below
c) probability that out of 20-64 group a randomly selected sample is female
( 39.54 ÷ 81.36 ) x 100
= 48.59% chance of her being a female
Answer: it’s S - D
Step-by-step explanation:
Answer:
Option A.
Step-by-step explanation:
Clarissa needs a $2,500 loan in order to buy a car.
There are 4 options of loan we will calculate all the options that pay the least amount of interest.
To calculate the interest we will use this formula :

Where P = Principal amount
R = rate of interest
T = time in years
A) Principal 2,500 interest 4.75% and time 18 months (1.5 years)

= $178.125
B) Principal 2,500 interest 4% and time 30 months (2.5 years)

= $250
C) Principal 2,500 interest 4.25% and time 24 months (2 years)

= $212.50
D) Principal 2,500 interest 4.50% and time 36 months (3 years)

= $337.50
The least amount of interest would be in option A.
The answer is 4/3 thats the rate of change. up 3 over 4