Then your amount was reduced to $15 less
Answer:
6 units
Step-by-step explanation:
Given: Points H and F lie on circle with center C. EG = 12, EC = 9 and ∠GEC = 90°.
To find: Length of GH.
Sol: EC = CH = 9 (Radius of the same circle are equal)
Now, GC = GH + CH
GC = GH + 9
Now In ΔEGC, using pythagoras theorem,
......(ΔEGC is a right triangle)





Now, Let GH = <em>x</em>

On rearranging,




So x = 6 and x = - 24
∵ x cannot be - 24 as it will not satisfy the property of right triangle.
Therefore, the length of line segment GH = 6 units. so, Option (D) is the correct answer.
Each side of the model of 413s is rectangular shaped.
So, by this statement we got to know that the model is in cuboid shape.
Hence, its volume will be (length×width×height) cubic feet.
An hour and 15 minutes i believe. not 100% though
Answer:
If we assume that the bottle is cylindrical and we take the same radius (3.26) of both the bottles (bottles only differ in heights) then the larger bottle will hold approximately 701.14 ml of fluid (the answer says 700ml which is very close)
Step-by-step explanation:
Step 1: Formula of volume of a cylinder is pi*r^2*h
where value of pi is 3.14
r is the radius
h is the height of the bottle (height is different for both bottles)
After putting the values and estimated radius for both as 3.26, we get the volume of the taller bottle.
You can extract the radius by following this method:
Volume of a cylinder = pi*r^2*h (now put the value of the known volume and height of the smaller cylinder)
500 = 3.14 * (r)^2 *15
500/(3.14*15) = r^2
10.616 = r^2
Taking sqrt. on both sides
We get r = 3.26
Now put the same value in the formula of volume with the radius and height. You will get the answer for second bottle.
V= 3.14 * (3.26)^2 *21
V= 701.14 (approx)