2. Significant fluctuations in the market would actually be corrected
Answer:
Total overhead= $17,600
Explanation:
Giving the following information:
Variable manufacturing overhead $ 1.65
Fixed manufacturing overhead $ 11,000
Units produced= 4,000
<u>The total overhead is the sum of the total variable cost and the total fixed costs.</u>
Total overhead= 1.65*4,000 + 11,000
Total overhead= $17,600
Answer:
Consider the following calculations
Explanation:
EBIT - Interest + Dividend Income ( 1 - 0.7) = EBT
$ 14.000.000 - $ 1.750.000 + $ 1.000.000 * 0.3 = $ 12.550.000
Base taxes for $ 10000000 = $ 3400000
( $ 12550000 - $ 10000000 ) *0.35 = $ 892500
$ 3400000 + $ 892500 = $ 4292500 in total taxes due
Answer:
It is generally not recommended to use a combination of both quantitative and qualitative methods.
Explanation:
For business success it is important to use a combination of qualitative and quantitative methods.
Quantitative methods involves getting insight from data by using formulas, models and other mathematical methods to draw conclusions. Facts and logic is used to make business decisions.
Qualitative methods involve insights that is not based on mathematical methods, for example finding out what motivates consumer spending. It uses tools such as surveys and interviews.