Answer:
The correct answer is 28.2 %.
Explanation:
Based on the given question, the partial pressures of the gases present in the trimix blend is 55 atm oxygen, 50 atm helium, and 90 atm nitrogen. Therefore, the sum of the partial pressure of gases present in the blend is,
Ptotal = PO2 + PN2 + PHe
= 55 + 90 + 50
= 195 atm
The percent volume of each gas in the trimix blend can be determined by using the Amagat's law of additive volume, that is, %Vx = (Px/Ptot) * 100
Here Px is the partial pressure of the gas, Ptot is the total pressure and % is the volume of the gas. Now,
%VO2 = (55/195) * 100 = 28.2%
%VN2 = (90/195) * 100 = 46%
%VHe = (50/195) * 100 = 25.64%
Hence, the percent oxygen by volume present in the blend is 28.2 %.
Answer:
i. n = 5
ii. ΔE = 7.61 ×
KJ/mole
Explanation:
1. ΔE = (1/λ) = -2.178 ×
(
-
)
(1/434 ×
) = -2.178 ×
(
)
⇒ 434 ×
= (1/-2.178 ×
)
But,
= 2
434 ×
= (1/2.178 ×
)
434 ×
× 2.178 ×
= 
⇒
= 5
Therefore, the initial energy level where transition occurred is from 5.
2. ΔE = hf
= (hc) ÷ λ
= (6.626 × 10−34 × 3.0 ×
) ÷ (434 ×
)
= (1.9878 ×
) ÷ (434 ×
)
= 4.58 ×
J
= 4.58 ×
KJ
But 1 mole = 6.02×
, then;
energy in KJ/mole = (4.58 ×
KJ) ÷ (6.02×
)
= 7.61 ×
KJ/mole
Answer:
benzamide
Explanation:
Compound melting Point ,ºC Melting Pont Mixture, ºC
X 131 - 133
trans-cinnamic 133 - 134 110 - 120
acid
benzamide 128 - 130 130-132
malic acid 131 -133 114 -124
Benzoin 135 - 137 108 - 116
The compound X is benzamide since the melting point range is the one closest to this compound ( 130-132 ºC)
The reason there is not an exact match is not due due to the presence of impurities. The presence of impurities always lower the melting point ( it is a coligative property such as the melting point depresion of salt and water )
The reason for the deviation must be be some other factors such as preparation of the sample in the capillary, errors in reading the thermometer, rate of heating, etc.
Acetaldehyde is an organic compound (a compound containing C atoms) composed of a carbonyl group. On the other hand, a carbonyl group is a functional group containing C = O. The hybrid orbitals of a compound determines the number pi and s orbitals in the electronic configuration. For a single bond, there are two s orbitals. For double bonds, on the other hand, the number of s orbital bond is 1 while the number of pi bonds is 2. For triple bonds, there are three pi bonds present in the cloud.
Thus for a c = O bond, the atomic orbital configuration is sp3 containing 1 s orbital and 2 pi bonds.
The are eight hydrogen atoms in ammonium sulfide because there are 2 molecules of ammonium.