Answer:
$150,000
Explanation:
If four investors bought a real estate asset together and decided to divide the profits equally.
Investor A invested $200,000;
investor B invested $500,000;
investor C invested $800,000;
investor D invested $500,000. If the net profit for the first year was $1,000,000, investor A receives $150,000 more than if the profits were divided in proportion to how much they invested.
If the profits were divided according to investment percentage he would have gotten 200,000 / (200,000 +500,000 + 800,000+500,000) x $1m = $100,000.
However if profits are shared equally he receives $1m / 4 investors = $250,000.
Therefore $250,000 - $100,000 = $150,000
<span>The notary signing agent should provide the borrower the contact information, full disclosure. The notary has the primary responsibility for notarizing signatures, but isn't there to block information.</span>
Answer:
$1,280,000
Explanation:
We know that
Debt to equity ratio = Debt ÷ total equity
0.6 = $360,000 + $120,000 ÷ total equity
0.6 = $480,000 ÷ total equity
So, the total equity = $800,000
In the balance sheet, the assets, liabilities, and stockholder equity is recorded. In this the accounting equation is used which is shown below:
Total assets = Total liabilities + stockholder equity
= $480,000 + $800,000
= $1,280,000
Answer:Only statements 1 and 2 are correct
Explanation: An effective team involves people who interact with each other to accomplish certain goals or meet certain needs. Team members work intensely with each other to achieve a specific, common goal or objective. This therefore attracts other people to them, that is magnetism. In as much as they look out to achieve their goals, they are also interested in others' success.
Using the high-low method, separate each mixed expense into variable and fixed elements. State the cost formula for each mixed expense. (Omit the "£" sign in your response.)
<span>Shipping Expense: </span>
<span>(86,200 - 45,900) / (5,100 - 2,000) = £13 variable cost per unit </span>
<span>86,200 - (13 x 5,100) = £19,900 fixed cost </span>
<span>£ Y = £19,900 + £13 X </span>
<span>Salaries and Commissions </span>
<span>(238,400 - 114,400) / (5,100 - 2,000) = £40 variable cost per unit </span>
<span>238,400 - (40 x 5,100) = £34,400 fixed cost </span>
<span>£ Y = £34,400 + £40 X </span>
<span>3. </span>
<span>Redo the company’s income statement at the 5,100-unit level of activity using the contribution format. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "£" sign in your response.) </span>
<span>Frankel Ltd. </span>
<span>Income Statement </span>
<span>For the Month Ended June 30 </span>
<span>Sales revenue 912900 </span>
<span>Variable expenses: </span>
<span>Cost of goods sold 346800 </span>
<span>Shipping expenses 5,100 x 13 = 66,300 </span>
<span>Commissions 5,100 x 40 = 204,000 </span>
<span>Contribution margin 295,800 </span>
<span>Fixed expenses: </span>
<span>Fixed shipping 19,900 </span>
<span>Insurance expenses 9000 </span>
<span>Depreciation expenses 42700 </span>
<span>Sales salaries 34,400 </span>
<span>Advertising expenses 69200 </span>
<span>Net operating Income 120600</span>