Answer:
Her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m
Step-by-step explanation:
Given as ;
Speed of Ariel = 45 mph
She left home at 9 a.m
Her brother speed = 60 mph
Her brother left home at 11 a.m
Now from question So As Ariel speed is 45 mph so, after two hours pass , she ahead 90 m .
As her brother travel as 60 mph ,so he travel at ( 60 - 45 )= 15 mph faster
So, with this speed her brother will catch up her at
= after 4 hour .
Hence her brother catch her at 11 am + 4hour = 15 p.m Answer
I believe the correct answer among the choice presented above is the second option. The minimum number of points needed to determine the equation of a line containing those points is two. This is because two points is also needed to make or define a line.
Answer:
0.0417
Step-by-step explanation:
Given the following;
p = 0.7, n=121
The sampling distribution of sample proportion will be approximately normal with mean
\mu_{\hat{p}}=p=0.7
and standard deviation
\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.7\cdot 0.2}{121}}=0.0417
Check attachment for the curve diagram.
the hundreds place
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Try doing the research for yourself. you might actually learn something new in the process.