Answer:
1. 900
2. 350
Step-by-step explanation:
the formula,
A= P(1+rt)
A= final amount
P= starting amount
r= intrest rate
t= time
1. A=750(1+.05*4)
A=750(1.2)
A=900
2. A=1500(1+.1*2)
A=1500(1.1)
A=1650
But theyre
asking for how much intrest will they get back, so you subtract the new amount by the starting amount to find how much intrest was earned
1650-1500=350


The plane has intercepts in the
plane at (4, 0, 0) and (0, 1, 0), so the flux is given by (via the divergence theorem)

Answer:
y = 14
Step-by-step explanation:
proportional relation: y = kx
only y = 14x has the situation where constant is 14 (k=14)
The shape of the graph is similar to the letter W; however, the region of interest will lie on the right of the origin, which means only the right half of the W(a negative number of cans cannot be produced). The profit produced will be maximized if the number of cans produced is greater than 3. The company will be at a loss if the number of cans produced is near 2.5. The break even situations are present if the company produces 2 or 3 cans.