Answer: $600,600
Step-by-step explanation:
Total handling cost :
Workpiece moved * cost * distance
Work area A :
-, (5 × 22 × 900), (9 × 22 × 900), (7 × 22 × 500)
-, 99000, 178200, 77000
Work area B:
-, -, (6 × 22 × 500), (8 × 22 × 200)
-, -, 66000, 35200
Work area C:
-, -, -, (11 × 22 × 600)
-,-,-, 145200
Work area D:
-, -, -, -
Total weekly handling cost :
(99000 + 178200 + 77000 + 66000 + 35200 + 145200)
= $600,600
Kindly check attached picture for more explanation
Answer:
Vertex form: f(x)=8(x+\frac{1}{4}
Step-by-step explanation:
Answer :
The shape of the distribution of the sample usually contains the given two points :
1. The sampling distribution is skewed for small sample sizes. Also, the distribution will be non-normal if the sample size is small
2. The shape of the sampling distribution gets more and more normal-like (bell shaped) as the sample size increases
For sample size, n = 2
The sampling distribution will be skewed for this sample size
For sample size, n = 70
The shape of the sampling distribution for sample size of 70 will be more normal as compared to that of sample size of 2