Answer:
75 in coupons.
250 in dividends.
profit of 600 - 425 = 175 from her stock investment.
her total income is 250 + 75 + 175 = 500.
if all of this is taxed at 10%, then her tax will be 500 * .1 = 50.
We know that
the radius is 65 ft
circumference of a circle=2*pi*r
for r=65 ft
circumference of a circle=2*pi*65-----> 130*pi ft
if 2*pi (full circle) has a length of----------------> 130*pi ft
x------------------------------------------> 92 ft
x=92*2*pi/(130*pi)----------> x=1.4154 radians-------> x=1.42 radians
the answer is
1.42 radians
Answer:
Step-by-step explanation:
Before constructing bipartite graph, we need to have the responsibilities of each person sorted out first. I listed it in dash form for easy reading
Zamora
- planning,
- sales, marketing
- industry relations
Agraharam:
- planning
- development
Smith
- publicity,
- sales,
- industry relations
Chou
- planning,
- sales,
- industry relations
Macintyre
- planning,
- publicity,
- sales,
- industry relations
After we are done with that, we can start constructing the bipartite graph by making two column or two rows of group, one is for the person and the other is for responsibilities.
Later, we start match up each person to the responsibilities that assigned to them.
I attached the bipartite graph for this question as well.
The rejection region is give by

where the test statistics is given by

i.e.

Thus,

Using the statistical table, the level of the test is 0.04.